160. rocznica powstania styczniowego

160 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. Było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w historii Polski. Wybuchło przeciwko Imperium Rosyjskiemu 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie.

Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy.

Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń Polaków.

Uroczystości rocznicowe w regionie

W ramach obchodów 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego pracownicy białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marek Gajewski, Marek Kawczyński oraz Barbara Wnorowska zapalili znicze na grobach powstańców oraz miejscach pamięci na terenie województwa podlaskiego.

22 stycznia 2023, Białystokuroczystość upamiętniająca Aldolfa Białokoza naczelnika powstania styczniowego w Białymstoku, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na jego grobie

22 stycznia 2023, Suwałki/Choroszcz – ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na cmentarzu w Choroszczy oraz pod Górą Szubieniczną – miejscu upamiętniającym powstańców styczniowych w Suwałkach

22 stycznia 2023, Łomża – uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 50. łomżyńskich gimnazjalistów bestialsko zamordowanych przez Rosjan w 1863 roku oraz bohaterów powstania styczniowego poległych na terenie powiatu łomżyńskiego