Przestrzeń wystaw czasowych w Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru w tym roku poszerza swoje możliwości dzięki inwestycji w przestrzeń wystaw czasowych

W placówce powstała przestrzeń, która może być wykorzystana w różny sposób – do prezentacji multimediów, obiektów, wystaw.

Wystawa stała muzeum przy Węglowej 1 zdobyła już uznanie zwiedzających i specjalistów z całego kraju. W 2022 r. wyróżniono ją w prestiżowym konkursie muzealniczym Sybilla.

Obecnie do użytku został oddany kompletny system ekspozycyjny składający się z 20 nowoczesnych paneli ekspozycyjnych, 11 postumentów z kloszami ekspozycyjnymi, oraz 2 gablot umożliwiających prezentację dużych obiektów, np. umundurowania. Integralną częścią inwestycji jest system multimedialny, na który składają się: panel podświetlany LED, 6 odtwarzaczy multimedialnych, 3 projektowy krótkiej projekcji, 3 ekrany projekcyjne, 3 monitory dotykowe, 3 głośniki kierunkowe i 3 słuchawki jednogłośnikowe. Sterowanie wystawą umożliwia specjalna aplikacja. Autorem projektu wykonawczego systemu wystawienniczego jest Kasper Skirgajłło-Krajewski.

To zakończenie procesu inwestycyjnego w Muzeum Pamięci Sybiru – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Mam nadzieję, że dzięki temu oferta naszej placówki stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla zwiedzających.

Reprezentant władz miasta przedstawił koszty inwestycji, której wartość wyniosła 938 319 zł (ok. 196 953 zł – dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury, ok. 137 105 zł – ze środków własnych Muzeum Pamięci Sybiru oraz ok. 604 261 zł – z budżetu Miasta).

Dzięki temu w muzeum powstała przestrzeń, która może być wykorzystana na wiele sposobów – do prezentacji multimediów, obiektów, wystaw.

Pierwszą, dużą, wystawę czasową otworzymy jesienią. Musi ona dorównać poziomem do wystawy głównej. Planujemy jedną, dwie wystawy czasowe rocznie, ale poza tym odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia wystawiennicze – powiedział dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Śleszyński.

Muzeum Pamięci Sybiru kontynuuje misję, jaką placówce wyznaczył Prezydent Miasta Białegostoku – działa na rzecz nawiązywania kontaktów ze środowiskami sybirackimi na całym świecie, zwłaszcza z pokoleniami wnuków i prawnuków Sybiraków i Sybiraczek.