W ramach programu pilotażowego resortu zdrowia, w Białymstoku działa pierwsze Centrum Zdrowia Psychicznego. Prowadzi je spółka REVIT przy ul. Swobodnej 38
W całym regionie jest już pięć takich placówek.
Można tam uzyskać pomoc w ramach ubezpieczenia. Centra Zdrowia Psychicznego, poza spółką REVIT w Białymstoku, prowadzą jeszcze w ramach umowy z NFZ-tem szpitale w Łomży, Grajewie, Hajnówce i Szpital Psychiatryczny w Suwałkach.
Dodatkowo punkty koordynujące, do których można zgłosić się po pomoc, działają też w Siemiatyczach i Hajnówce.
W ubiegłym roku z pomocy w Centrach Zdrowia Psychicznego skorzystało 18 447 pacjentów. Najwięcej w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, tj. ponad 7 tys. osób.
Dyrektor Podlaskiego NFZ Maciej Olesiński podkreśla, że kluczowym aspektem funkcjonowania Centrum Zdrowia Psychicznego, jest bezpłatna pomoc lekarza psychiatry i asystentów zdrowienia.
W ramach programu pilotażowego, w Centrach Zdrowia Psychicznego pacjenci otrzymają kompleksową pomoc w warunkach ambulatoryjnych, dziennych i stacjonarnych.
Jak podało Polskie Radio Białystok jest również szansa na kolejne Centra Zdrowia Psychicznego
Do konkursu przystąpił Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku i Szpital Psychiatryczny w Choroszczy.
W ramach reformy psychiatrii dla dzieci i młodzieży, w każdym powiecie w naszym regionie powstały Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej.
Od kilku miesięcy, po jedenastu latach oczekiwań, w Białymstoku działa też szpitalny całodobowy oddział psychiatryczny przy ul. Wołodyjowskiego dla dzieci i młodzieży.
ZOBACZ: W Białymstoku oficjalne otwarto Centrum Psychiatrii USK i UDSK
Niepełnoletnie osoby uzależnione od Internetu i gier komputerowych, oraz ich rodziny mogą też korzystać (w ramach ubezpieczenia) z pomocy specjalistów Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych Etap przy ul. Włókienniczej 7 w Białymstoku.