Podlaskie. Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed smogiem

Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed smogiem w regionie

Do północy z poniedziałku na wtorek w Białymstoku i Łomży oraz powiecie białostockim może występować smog – ostrzega w komunikacie Centrum Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

„Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego (PM 10-PAP) są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego” – podało Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Na obszarze objętym ostrzeżeniem mieszka ponad pół miliona osób – podano w komunikacie.

W związku ze smogiem zaleca się mieszkańcom, aby ograniczyli intensywny wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, ograniczyli wietrzenie pomieszczeń, unikali palenia w kominku.

O szczególną ostrożność autorzy komunikatu apelują do osób przewlekle chorych, zwłaszcza na choroby układu oddechowego, chorób serca.

„W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych” – podkreślono w komunikacie.

Podlaski Urząd Wojewódzki rozesłał ostrzeżenia także za pośrednictwem aplikacji RSO – Regionalny System Ostrzegania. (PAP)