Białystok. 12 lutego w Parku Planty zostanie rozdanych 250 budek lęgowych dla ptaków

Urząd Miejski w Białymstoku zachęca mieszkańców do ochrony ptaków mieszkających na terenie miasta

W niedzielę (12 lutego) w Parku Planty zostanie rozdanych 250 budek lęgowych, które białostoczanie będą mogli zawiesić na swojej posesji. To już druga taka akcja zorganizowana przez Miasto.

Budki dla ptaków zostały kupione w styczniu. Miasto za 360 domków zapłaciło 10 tys. zł. Będą rozdawane w Parku Planty – w Alei Zakochanych, od strony ul. Akademickiej – 12 lutego o godz. 12.00. Do mieszkańców trafi 250 budek lęgowych. Zgodnie z regulaminem akcji jedna osoba będzie mogła otrzymać jedną budkę wraz z instrukcją, dotyczącą jej prawidłowego zawieszenia. Warunkiem otrzymania budki będzie powieszenie jej na terenie Białegostoku, w sposób zgodny z otrzymaną instrukcją. Dlatego trzeba będzie wypełnić ankietę, wpisując do niej imię i nazwisko, numer telefonu, adres nieruchomości, na terenie której zawieszona będzie budka, a także miejsce planowanej lokalizacji budki (np. drzewo, budynek lub inne).

Myślę, że to dobry sposób na ochronę ptaków żyjących w naszym mieście – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Trzeba pamiętać, że mają one ogromne znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej, a ich obserwacja przynosi wiele przyjemności.

Wzięcie udziału w przedsięwzięciu równoznaczne będzie z wyrażeniem zgody na wykonanie zdjęcia budki w miejscu jej powieszenia. Ankiety do wypełnienia dostępne będą w dniu akcji od godziny 11.45. Są też dostępne w załączniku poniżej.

Osoby, które nie będą mogły przyjść do Parku Planty po budkę, będą jeszcze miały szansę na jej otrzymanie. Warunkiem będzie przesłanie wypełnionej ankiety drogą elektroniczną na adres budkidlaptakow@um.bialystok.pl. Wypełnione ankiety można będzie przesyłać 13 lutego, od godziny 8.00. O tym, kto otrzyma budkę lęgową dla ptaków, będzie decydowała kolejność zgłoszeń – tj. termin wpływu wiadomości elektronicznej z poprawnie wypełnioną ankietą. Po weryfikacji zgłoszeń 50 osób otrzyma wiadomość zwrotną z terminem odbioru budki w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1. Akcja w tej formie będzie trwała do wyczerpania zapasów. Pozostałe lub nieodebrane budki zostaną przekazane do przedszkoli i szkół z terenu Białegostoku.

Skrzynki lęgowe rozdawane przez Miasto wykorzystywane są głównie przez małe dziuplaki wtórne. To najczęściej sikory (bogatka, modraszka, uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka), wróbel, mazurek, pleszka, kowalik, krętogłów, dzięciołek, muchołówka żałobna i białoszyja. W Białymstoku w takich budkach możemy spodziewać się bogatki, modraszki, mazurka, wróbla, pleszki, kowalika, muchołówki żałobnej.

To już druga taka akcja, organizowana przez Miasto Białystok. W lutym ubiegłego roku rozdano łącznie 328 budek lęgowych dla ptaków. Dotychczas pracownikom urzędu udało się zebrać dane dotyczące 300 budek lęgowych zawieszonych wówczas przez mieszkańców miasta. Wynika z nich, że ptaki zasiedliły 137 budek, czyli aż 45%. Zebrane informacje wskazują, że gatunkiem, który w największej liczbie zasiedlił budki rozdane w lutym 2022 r., była sikorka bogatka, na drugim miejscu znalazł się wróbel, na trzecim mazurek, a na czwartym modraszka. Ponadto, jak wskazali uczestnicy akcji, w budkach pojawiły się również pleszki, szpaki oraz sikorki sosnówki.