Białystok. Protest przeciwko przemocy wobec kobiet

0
140

W walentynkowy wieczór (14.02) ponad dwadzieścia osób zatańczyło na białostockim Rynku Kościuszki. W ten sposób protestowali przeciwko przemocy wobec kobiet

”One Billion Rising-Nazywam się Miliard” – to ogólnoświatowy protest przeciwko przemocy wobec kobiet. Polska po raz pierwszy, do tej wyjątkowej akcji przyłączyła się w lutym 2013 r.

Nieprzypadkowo akcja odbywa się w Walentynki, bo – jak podkreślają organizatorki tego wydarzenia – miłość jest przeciwieństwem przemocy. W Białymstoku koordynatorem wydarzenia jest Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm przy wsparciu Miasta Białystok.

Musimy zaprotestować, i najlepiej to zrobić tańcem, bo w tańcu człowiek jest wolny. W tańcu nie ma przemocy. Wspieramy kobiety i mówimy głośno, że przemoc może być nie tylko seksualna. Może być przemoc ekonomiczna, psychiczna, fizyczna. I my protestujemy przeciwko tym wszystkim formom przemocy. W tym roku tańczymy pod hasłem „Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt”, i właśnie na tę przemoc zwracany uwagę – mówi Danuta Kaszyńska z Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm.

Tańcem pokazujemy nasze wsparcie doznającym różnego rodzaju przemocy, i na koniec akcji zawsze mówimy „Jedna za miliard, miliard za jedną” – dodaje Patrycja Kaszyńska, jedna z uczestniczek akcji.