Włodarze samorządów z powiatu białostockiego odebrali promesy na dofinansowanie inwestycji drogowych z RFRD

Tym razem to włodarze samorządów z powiatu białostockiego (14.02) odebrali promesy na dofinansowanie inwestycji drogowych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD)

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to kompleksowe wsparcie dla samorządów przy budowie i modernizacji dróg. Pomoc jest ważna przede wszystkim dla mniej zamożnych samorządów, dla których samodzielne finansowanie inwestycji drogowych jest nie do udźwignięcia. Jak podkreślał marszałek Artur Kosicki, to wsparcie dla województwa podlaskiego jest coraz większe.

Jestem bardzo usatysfakcjonowany, że do Podlaskiego trafia coraz więcej pieniędzy na infrastrukturę drogową. I to nie tylko do powiatu, ale całego województwa – mówił marszałek. – Jeśli doliczymy do tych pieniędzy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg środki z funduszy unijnych, z budżetu województwa, innych programów rządowych np. Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. z perspektywą do 2033 – to ta kwota jest naprawdę imponująca – dodał.

Łącznie na przebudowę bądź modernizację dróg do starostwa i gmin z powiatu białostockiego oraz miasta Białegostoku (miasto na prawach powiatu) trafi ponad 50 mln zł.

Jednym z beneficjentów jest gmina Łapy, gdzie za 1,3 mln zł dotacji zostaną przebudowane aż trzy ulice na terenie gminy: Strażacka w Łapach oraz ul. C.K. Norwida i J. Kochanowskiego w Gąsówce Starej.

Kwota ponad 4 mln zł trafi do gminy Czarna Białostocka. To środki na przebudowę i budowę drogi gminnej ul. Młynowa – Machnacza.

Najwięcej pieniędzy, bo ponad 20 mln zł. trafi do Białegostoku. Jak zaznaczył marszałek Kosicki, tak duża dotacja świadczy, że obecny rząd realizuje zasadę „zrównoważonego rozwoju”.

Nieważne są barwy polityczne lokalnych władz, pieniądze te mają przecież służyć rozwojowi, mieszkańcom. Tym bardziej przykre i zadziwiające, że żaden z przedstawicieli władz Białegostoku nie pojawił się na dzisiejszym spotkaniu – powiedział.

Sporą kwotę, bo ponad 12 mln zł otrzyma też Powiat Białostocki. Za to wsparcie, ale także za wsparcie dla gmin z terenu powiatu dziękował władzom województwa i podlaskim parlamentarzystom starosta białostocki Jan Perkowski.

To pieniądze bardzo ważne dla naszych samorządów – mówił i dodał: – Z moich wyliczeń wynika, że od 2018 r. sam powiat otrzymał 114 mln zł wsparcia, a gminy z powiatu ok. 109 mln zł.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski informował, że Podlaskie jest jednym z tych województw, które otrzymuje największe wsparcie na poprawę stanu dróg lokalnych.

Od 2019 r. tylko z Funduszu Dróg Samorządowych do województwa trafiło ponad 1,1 mld zł. Dzięki takim dotacjom możemy nadrabiać infrastrukturalne zaległości – podkreślał.

Przypomnijmy, że 7 lutego ogłoszono beneficjentów pierwszego w tym roku rozdania z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Podlaskie otrzymało ponad 201 mln zł. Z tego zostanie przebudowanych ponad 60 dróg powiatowych i ponad 100 gminnych w regionie.