Białystok świętuje 104. rocznicę odzyskania niepodległości

0
51

Mieszkańcy Białegostoku świętują w niedzielę (19.02) 104. rocznicę wyzwolenia miasta

19 lutego 1919 roku z Białegostoku odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Dlatego datę 19 lutego przyjmuje się za symboliczny dzień odzyskania niepodległości przez Białystok.

Przy pomniku Marszałka Józefa  Piłsudskiego przedstawiciele władz oraz różnych środowisk złożyli hołd bohaterom naszej niepodległości.

Kiedy w listopadzie 1918 roku Polska odzyskiwała wolność, Białystok musiał jeszcze na nią  poczekać. Niemcom zależało na utrzymaniu miasta, ponieważ przebiegała tędy linia kolejowa z Brześcia do Prus Wschodnich, umożliwiająca odwrót ich wojsk z Ukrainy. Porozumienie Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i POW z Niemiecką Radą Żołnierską sprawiło, że faktyczne wyzwolenie Białegostoku nastąpiło trzy miesiące później, 19 lutego 1919 roku. Wtedy  z miasta odjechał ostatni pociąg z ewakuującym się niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili pierwsi polscy żołnierze. Oficjalne przekazanie władzy, z mszą polową przed kościołem farnym i defiladą, odbyło się 22 lutego 1919 roku.

Wydarzenia z okazji rocznicy przygotowało Muzeum Wojska.

W programie znajduje się m.in. zwiedzanie wystaw, fotobudka, w której będzie można zrobić sobie zdjęcie w replice munduru z czasów walk o niepodległość (godz.11.00-15.00) oraz kiermasz książek i gadżetów muzealnych. Przed budynkiem, na Skwerze Armii Krajowej, stanie instalacja artystyczna „1919”. Pierwsze 300 osób, które odwiedzi Muzeum Wojska, otrzyma w prezencie biało-czerwone flagi. Placówka w niedzielę pracuje w godz. 9.30-17.00. Ostatnie wejście zwiedzających będzie możliwe o godz. 16.30. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Natomiast (19.02) wieczorem Stowarzyszenie Grupa „Wschód” organizuje akcję „Światło Pamięci Niezwyciężonym”

Każdy może przyjść o godz. 18:30 na cmentarz wojskowy (przy ul. 11-go Listopada), zapalić znicz i w ten sposób upamiętnić tych, którzy walczyli o naszą wolność.