Podlaskie. Marszałek wyróżnił ludzi kultury

Rekordowa pula wsparcia i liczba stypendystów

Z puli 420 tys. zł przyznano w tym roku 10 półrocznych i aż 35 rocznych stypendiów w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.

Marszałek Artur Kosicki wręczył je wyróżnionym (20.02) podczas uroczystości w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Podkreślił, że przyznane w tym roku stypendia to największe wsparcie, jakie w tej dziedzinie przyznał dotychczas zarząd województwa. Zgodnie z obietnicą sprzed roku, pozytywnie odpowiedziano na wszystkie stypendialne wnioski, które przeszły ocenę formalną.

Jak przyznawali uhonorowani, wsparcie, które otrzymują od instytucji publicznych, jest bardzo ważne. Wśród nich m.in. dziennikarz Dominik Sołowiej, który już po raz drugi otrzymał stypendium marszałka. Dodatkowe pieniądze przeznacza na realizację serii filmów o najciekawszych miejscach regionu.

Dzięki pierwszemu stypendium zrealizowałem projekt filmowy „Podlasie dobrze zna się”, którego celem była promocja wyjątkowych miejsc na mapie naszego regionu. Teraz projekt ten kontynuuję, nagrywając Podlaski Podcast Społeczno-Kulturalny, czyli cykl sześciu odcinków o takich m.in. miejscowościach jak Czarna Białostocka, Krypno, Juchnowiec Kościelny, Gródek, Łapy i Zabłudów – mówił Dominik Sołowiej.

W ten sposób powstaje swego rodzaju kronika filmowa województwa o miejscach, ale też o mieszkańcach.

Inny stypendysta, białostocki fotograf Kamil Śleszyński, pieniądze przeznaczy na realizację projektu fotograficznego o nazwie „Uroki”.

– Jest on dla mnie osobisty i bardzo ważny – mówi artysta. – Pieniądze pomogą w przygotowaniu makiety i wydaniu książki fotograficznej pod tym samym tytułem. Przeznaczę je między innymi na uzupełnienie materiału zdjęciowego i przygotowanie projektu graficznego.

Tegoroczni stypendyści reprezentują szeroki zakres działalności twórczej, m.in. muzykę klasyczną, taniec, fotografię, literaturę, historię regionu czy malarstwo. Stypendia umożliwią im m.in. wydanie książek, płyt, przygotowanie filmów, wystaw, a także realizację zajęć artystycznych i edukacyjnych.

Na zakończenie gali marszałek wyraził nadzieję, by w kolejnych latach stypendystów było jeszcze więcej.

W tym roku jest to historyczne wsparcie, ale patrząc na to, jaki mamy potencjał w naszym województwie, mam nadzieję, że w 2024 roku wspólnie z zarządem przyznamy na ten cel jeszcze większą kwotę – dodał marszałek.

ZOBACZ: lista_stypendystow