Blisko 110 mln zł z funduszy unijnych na gospodarkę wodno-ściekową w województwie podlaskim

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, wodociągi, oczyszczalnie ścieków, ujęcia wody czy kanalizacje – to niektóre z działań, które dzięki dotacjom będą realizowane w ponad 30 podlaskich gminach. Umowy na ten cel z przedstawicielami samorządów podpisali w czwartek, 22 lutego, marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Łącznie, dzięki przyznanym pieniądzom, które w większości pokrywają 100 proc. kosztów inwestycji, zostanie zbudowanych bądź zmodernizowanych: 175 przydomowych oczyszczalni ścieków, 24 stacje uzdatniania wody, 71,5 km wodociągów, 17 oczyszczalni ścieków, 10 ujęć wody oraz 31 km kanalizacji

Przyznane wsparcie pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W naborze, który trwał od 4 lipca do 5 sierpnia ub. r., wpłynęły 73 wnioski, z których pozytywną ocenę otrzymały 32 na łączną kwotę dofinansowania, wynoszącą niemal 110 mln zł.

Rekordowe inwestycje

Dzięki dotacjom poszczególne gminy będą mogły zrealizować budowy, przebudowy lub wyposażenia obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków np.: oczyszczalnie ścieków, ujęcia wody i stacje uzdatniania wody, systemy kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych, przydomowe oczyszczalnie ścieków, zbiorowe systemy zaopatrzenia w wodę, instalacje do osadów ściekowych oraz podziemnych zbiorników retencyjnych.

Wójt gminy Łapy, Krzysztof Gołaszewski nie krył, że to dofinansowanie jest bardzo duże, a środki bardzo wyczekiwane.

– Całość inwestycji to 5,7 mln zł. 5 mln zł, które otrzymaliśmy to ogromne wsparcie, my jako gmina dokładamy zaledwie 700 tys. zł. Z pewnością sami nie moglibyśmy zrealizować tych przedsięwzięć – podkreślił.

Gmina Siemiatycze złożyła wniosek na rozbudowę stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w Czartajewie. Na ten cel otrzymała 3 mln zł. Wójt gminy Siemiatycze,

Edward Krasowski przyznał, że ze względu na ciągły rozwój, potrzeby gminy są coraz większe.

– Nasze stacje ujęć wody były budowane wiele lat temu, a gmina się rozwija, powstają nowe osiedla, domy, więc niezbędna jest budowa kolejnych sieci – powiedział. – W imieniu swoim i nie tylko dziękuję za drugie już tak duże wsparcie.

Burmistrz Tykocina, Mariusz Dudziński zaznaczył, że dofinansowana inwestycja jest kluczowa i niezbędna dla gminy.

– Stacja uzdatniania wody w Bagienkach jest największą w gminie Tykocin i bardzo ważną, ponieważ zasila w wodę ponad połowę gminy. Stacja ta nie była modernizowana od ponad 30 lat – podkreślił Mariusz Dudziński. – Samorząd województwa i samorząd gminy mają jedną wspólną cechę: zawsze szukamy sposobu, aby zrealizować daną inwestycję – spuentował włodarz gminy Tykocin.

W spotkaniu wzięli udział także wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski, a także wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Siekierko.