Białostocki Akcent ZOO ma nowych mieszkańców

0
55

Białostocki Akcent ZOO ma nowych mieszkańców. To młode żubry – krowa Porania i byczek Poskrom

W białostockim Akcent ZOO od wczoraj goszczą, a raczej zadamawiają się tutaj, dwa żubry, które przyjechały do nas z Poznania. Porania i Poskrom to rodzeństwo, urodzone w 2021 roku w Poznańskim Ogrodzie Zoologicznym. Żubry są symbolem Podlasia i dlatego w Akcent ZOO nie mogło zabraknąć tego gatunku zwierząt.

Żubry nie pierwszy raz zamieszkały w białostockim ZOO.

Już wcześniej, bo od stycznia 1999 roku, dwa osobniki mieszkały w naszym ogrodzie zoologicznym. Były to: krowa Kawka i byk Kacper. Z tej pary 27 czerwca 2002 roku urodził się samczyk, któremu nadano imię Poranny. Niestety byk Kacper zachorował i został uśpiony.

Stado reprezentowały więc krowa Kawka i jej syn Poranny. W roku 2017, ze względu na stan zdrowia uśpiona została Kawka, a w ubiegłym roku jesienią ten sam los spotkał Porannego. Wtedy zostały podjęte starania o odtworzenie w Akcent ZOO wybiegu z tymi pięknymi i dostojnymi zwierzętami.

Miasto zwróciło się w tej sprawie do ogólnopolskiej koordynatorki ds. żubrów, prof. Wandy Olech z Białowieży.

To ona poleciła Poznański Ogród Zoologiczny, który prowadzi hodowlę tych zwierząt. Okazało się, że w Poznaniu mają dwa młode (roczne) osobniki, które mogą zamieszkać w Białymstoku. I tak dwa młode żubry przyjechały do naszego ZOO.

Nowi mieszkańcy Akcent ZOO to krowa Porania, która urodziła się 2 października 2021 roku i starszy od niej o 3 miesiące byczek o imieniu Poskrom, urodzony 2 lipca 2021 roku. Żubry przyszły na świat w ZOO w Poznaniu i są rodzeństwem.

Teraz nasze zwierzęta czeka kilkudniowy okres aklimatyzacji.

Na początku października ubiegłego roku pracownicy białostockiego zwierzyńca poinformowali o śmierci żubra Porannego.

ZOBACZ: Żubr Poranny z Akcent ZOO nie żyje 

„Poranny nazywany przez nas Niuniusiem był naszym „dzieckiem” urodzonym w Akcent ZOO. Dożył pod naszą opieką pięknego wieku gdyż 27 czerwca skończył 20 lat. Był jednym z najstarszych żyjących w niewoli żubrów” – poinformowali  pracownicy białostockiego ZOO.