Białostockie instytucje kultury i sportu przygotowały ciekawą ofertę na Dzień Kobiet

Miejskie jednostki kultury i sportu przygotowały ciekawą ofertę na Dzień Kobiet

Wśród propozycji można znaleźć m.in. warsztaty tworzenia biżuterii średniowiecznej, spotkanie „Fotografia to coś więcej niż obraz…”, przedstawienie „Z piosenką przez Podlasie”, pokaz filmu „Bezmiar” czy jazdy samochodowe na Torze Białystok w promocyjnych cenach.

Z okazji zbliżającego się święta kobiet Muzeum Wojska w Białymstoku organizuje warsztaty pt. „Biżuteria średniowieczna”. Spotkanie odbędzie się w sobotę (4 marca) przy ul. J. Kilińskiego 7. Początek o godz. 12.00. Liczba miejsc jest ograniczona, zgłoszenia są przyjmowane w kasie muzeum oraz telefonicznie (85 741 64 49), decyduje kolejność. Koszt uczestnictwa – 6 zł.

– W trakcie warsztatów uczestnicy poznają sztukę tworzenia biżuterii z okresu wczesnego średniowiecza. Dowiedzą się, jak kształtować pierścień na ryglu oraz jak używać techniki skręcanego druta. Na zakończenie zajęć stworzą własny element biżuterii – zapowiada prowadzący zajęcia Mariusz Wendołowicz.

W Dniu Kobiet (8 marca, godz. 18.00) Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5 zaprasza na wydarzenie „Fotografia to coś więcej niż obraz…” (prowadzenie: Diana Bagińska). Wstęp wolny. Fotografia nie musi być tylko obrazem – może być wykorzystana jako medium do zagłębiania się w siebie. Wykład o tym, jak fotografia może stać się narzędziem do autoterapii. Spotkanie będzie zaproszeniem do udziału w warsztatach „Fotografia to coś więcej – Siła Kobiet” z inicjatywy fotografki – Diany Bagińskiej.

Diana Bagińska – fotografka, rocznik 1995, pochodzi z Podlasia. Członkini Stowarzyszenia Forum Fotografii i Multimediów. Od 2019 roku Absolwentka Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Uczestniczka kilku wystaw zbiorowych. Organizatorka pierwszych fotograficznych warsztatów z elementem autoterapii – Warsztaty Jednej Fotografii 2021. W swojej twórczej pracy podkreśla „proces” jako istotę fotografowania.

W środę, 8 marca o godz. 18.00, Dom Kultury „Śródmieście” przy ul. J. Kilińskiego 13 zaprasza na przedstawienie „Z piosenką przez Podlasie”, w wykonaniu Kabaretu Lumbago, pod kierownictwem artystycznym Adama Zielenieckiego. Muzyczna wycieczka seniorów po podlaskich miastach i miasteczkach ukazuje tradycje i zwyczaje panujące w tym regionie. „Z piosenką przez Podlasie” to nie tylko humorystyczne teksty – wydarzeniu będą towarzyszyć melodie akordeonu i skrzypiec grane „na żywo”. Usłyszeć będzie można również piosenki mówiące o urokach miast, takich jak Białystok, Augustów, czy Supraśl. Wstęp jest wolny.

Z kolei 8 marca o godz. 18.00 Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na przedpremierowy pokaz najnowszego dzieła wielokrotnie nagradzanego Emanuele Crialese’a. To wyjątkowo osobista filmowa podróż z olśniewającą rolą Penélope Cruz. „Bezmiar” można będzie obejrzeć w kinie Forum przy ul. Legionowej 5. Bilety: 22 zł w kasie kina, 18 zł – online.

Rzym, lata siedemdziesiąte, rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do nowego mieszkania z widokiem na zachwycającą panoramę miasta. Pozornie sielankowe życie Clary i jej męża podszyte jest powszednimi smutkami, poczuciem wyobcowania i samotności. Nie brakuje im pieniędzy, ale nie są już zakochani w sobie i nie potrafią się rozstać. Pełna młodzieńczej energii Clara nie pasuje do świata sztywnych dorosłych, nudzi się w ich towarzystwie. Najstarsza córka Adriana dostrzega opresyjność ojca, jego liczne zdrady oraz samotność, która ogarnia jej matkę. Dzieciom brakuje uwagi ojca, Clarze – miłości i zrozumienia męża. Do czego to doprowadzi? Tego dowiedzą się widzowie.

W środę (8 marca) kobiety, które kupią bilet wstępu na zwiedzanie wystawy stałej (zwiedzanie samodzielne) Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej, będą mogły bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodnik w dowolnym języku. Bilety trzeba kupić w kasie muzeum. W dniach 7-9 marca panie będą mogły także skorzystać ze zniżek na niektóre publikacje dostępne w sklepie muzeum.

Swoją ofertę na święto kobiet przygotował także Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. W niedzielę, 12 marca w godz. 11.00-15.00, BOSiR zaprasza na Dzień Kobiet na Torze Białystok. Będą to jazdy samochodowe w promocyjnych cenach. Panie będą miały pierwszeństwo w przejazdach i za udział w swobodnych jazdach samochodowych zapłacą 1 zł. Panowie zapłacą tylko 15 zł. Opłaty przyjmowane będą na miejscu w dniu wydarzenia. Będzie można ćwiczyć wchodzenie w zakręty, opanowanie nadsterowności i podsterowności pojazdu, wszelkie manewry kierownicą. Będzie to spora dawka adrenaliny. Obiekt przeznaczony jest do doskonalenia techniki jazdy, dlatego mogą po nim jeździć także osoby bez prawa jazdy. Potrzebny jest tylko własny pojazd.