Cudowne Grzyby. Nowa wystawa na UwB

0
62

Grzyby – Piąte Królestwo. Nowa wystawa w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym

Kordyceps, który zamienia owady w zombie, pędzlak bez którego nie byłoby antybiotyków i drożdże bez których nie byłoby pysznych ciast i alkoholu. To wszystko grzyby.  Naturalne okazy wielu gatunków grzybów i porostów, modele grzybów w skali 1:1 oraz plansze z fotografiami tych organizmów tworzą wystawę pt. „Grzyby – piąte królestwo”.  Można ją oglądać w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Wystawa „Grzyby – piąte królestwo” będzie dostępna przez najbliższe półtora roku. Na wystawie w UCP można zobaczyć naturalne okazy wielu gatunków grzybów i porostów (grzybów zlichenizowanych), modele grzybów w skali 1:1 oraz plansze z fotografiami grzybów autorstwa dr. Janusza Kupryjanowicza z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.  Fascynujących opowieści o piątym królestwie było w czasie wernisażu więcej.

Dr Anna Matwiejuk opowiadała m.in. o grzybach, które jedli starożytni Majowie (głównie szamani), o grzybowych „czarcich kręgach”, o truflach wartych kilkaset tysięcy złotych, o rewolucji w medycynie i farmakologii dokonanej dzięki grzybom (penicylina to antybiotyk na bazie grzyba) i najczęściej spożywanych, choć często niedocenianych grzybach – czyli drożdżach.

Ekspozycja będzie prezentowana do 30 września 2024 roku.