Grzyby – Piąte Królestwo. Nowa wystawa w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym

Grzyby – Piąte Królestwo. Nowa wystawa w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym

Kordyceps, który zamienia owady w zombie, pędzlak bez którego nie byłoby antybiotyków i drożdże bez których nie byłoby pysznych ciast i alkoholu. To wszystko grzyby.

Naturalne okazy wielu gatunków grzybów i porostów, modele grzybów w skali 1:1 oraz plansze z fotografiami tych organizmów tworzą wystawę pt. „Grzyby – piąte królestwo”, którą można oglądać w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Ekspozycja będzie prezentowana do 30 września 2024 roku.

W środę, 8 marca odbył się wernisaż wystawy z udziałem rektora Uniwersytetu w Białymstoku prof. Roberta Ciborowskiego, który oficjalnie otworzył nową ekspozycję w UCP.

– Chcę podziękować Uniwersyteckiemu Centrum Przyrodniczemu za tę wystawę, bo jest to kolejny wkład w edukację przyrodniczą. W haśle Uniwersytetu w Białymstoku mamy zapisane, że jesteśmy częścią natury, a ta wystawa pokazuje nam wyjątkowy obszar natury. Mam nadzieję, że będzie cieszyła się takim powodzeniem, jak wszystkie dotychczasowe ekspozycje centrum przyrodniczego i cały kampus, który staje się ważnym miejscem nie tylko dla pracowników uczelni, ale także dla mieszkańców Białegostoku i regionu – mówił prof. Robert Ciborowski.

Wystawa „Grzyby – piąte królestwo” będzie dostępna przez najbliższe półtora roku.

– Jej celem jest podniesienie świadomości ekologicznej i zdrowotnej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych na temat grzybów, a także kształtowanie właściwych postaw, szacunku wobec przyrody i konieczności jej ochrony. Chcemy również wzbudzić zainteresowanie nas wszystkich bioróżnorodnością świata organizmów żywych, w szczególności grzybami – podkreślała w trakcie uroczystości dr Anna Matwiejuk, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy.

Przypomniała, że przez wiele lat grzyby utożsamiano z roślinami, choć wiele elementów łączy je bardziej ze zwierzętami, niż z roślinami. Dopiero w latach 60. XX wieku grzyby uzyskały rangę osobnego królestwa organizmów – królestwa grzybów.

Fascynujących opowieści o piątym królestwie było w czasie wernisażu więcej. Dr Anna Matwiejuk opowiadała m.in. o grzybach, które jedli starożytni Majowie (głównie szamani), o grzybowych „czarcich kręgach”, o truflach wartych kilkaset tysięcy złotych, o rewolucji w medycynie i farmakologii dokonanej dzięki grzybom (penicylina to antybiotyk na bazie grzyba) i najczęściej spożywanych, choć często niedocenianych grzybach – czyli drożdżach.

Na wystawie w UCP można zobaczyć naturalne okazy wielu gatunków grzybów i porostów (grzybów zlichenizowanych), modele grzybów w skali 1:1 oraz plansze z fotografiami grzybów autorstwa dr. Janusza Kupryjanowicza z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Zwiedzający poznają najbardziej cenione i popularne, rzadkie i chronione, pasożytnicze, saprofityczne i symbiotyczne grzyby, a także różnice i podobieństwa w gatunkach trujących i jadalnych. Z bliska będą mogli zobaczyć osobliwości świata grzybów – okratka australijskiego, sromotnika smrodliwego, gwiazdosza wzniesionego, czasznicę olbrzymią, czy truflę letnią.

W ramach wystawy został też przygotowany kącik młodego mykologa i lichenologa z puzzlami, klockami, kolorowankami o tematyce grzybowej, gdzie będzie można także obejrzeć pod mikroskopem preparaty anatomiczne grzybów, a pod binokularem plechy różnych gatunków porostów.

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego (poniedziałek – czwartek: 9.00-15.00, piątek: 9.00–14.00).