Białystok. Akt oskarżenia za organizację transportów nielegalnych migrantów

0
58

Za organizację kilkunastu transportów migrantów, którzy jesienią 2021 roku nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią, odpowie przed sądem mężczyzna oskarżony przez białostocką prokuraturę okręgową

To część większego śledztwa obejmującego też piętnaście innych osób.

Akt oskarżenia w sprawie, która ma związek z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią, trafił do Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Nadzorująca to śledztwo Prokuratura Okręgowa w Białymstoku poinformowała w komunikacie, że zarzuty obejmują przestępstwa związane z organizacją nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski przez cudzoziemców pochodzących z Bliskiego Wschodu.

Chodzi o wrzesień-październik 2021 roku. Śledczy zarzucają oskarżonemu, że działał w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się przerzutem nielegalnych migrantów na terytorium państw UE.

Według prokuratury, zakres działań tego mężczyzny był szeroki; obejmował załatwianie samochodów służących do transportu migrantów, werbunek i opłacenie tzw. kurierów, czyli kierowców oraz przygotowanie ich do tego zadania. Miał on też dostarczać kurierom telefony z komunikatorami służącymi do łączności między członkami grupy, nadzorować i koordynować przewóz migrantów, wskazując miejsca ich odbioru z terenów przygranicznych, pilotować te transporty, regulować płatności za najem aut, zakup paliwa czy hotele dla kierowców.

Według ustaleń śledztwa, w ten sposób doszło do organizacji kilkunastu transportów. Zarzuty obejmują też przestępstwa narkotykowe.

Oskarżony nie przyznał się do działania w zorganizowanej grupie przestępczej i do przestępstw narkotykowych, ale przyznał do organizacji nielegalnego przekraczania przez migrantów granicy wschodniej. Grozi mu do 12 lat więzienia. Od grudnia 2021 roku jest aresztowany.

Prokuratura zaznacza, że to wyłączony wątek większego śledztwa prowadzonego pod jej nadzorem przez Straż Graniczną. Zarzuty usłyszało w nim też piętnaście innych osób; wobec ośmiu stosowane były areszty. W tym zakresie postępowanie przygotowawcze wciąż trwa, a białostocka prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań. (PAP)