Przedstawiciele podlaskich władz i służb mundurowych upamiętnili 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej

0
63

Trzy dni przed 13. rocznicą katastrofy smoleńskiej przedstawiciele podlaskich władz i służb mundurowych (7.04) wspominali tych, którzy w 2010 roku zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach ofiar z naszego regionu i przy Pomniku Smoleńskim przy kościele Świętego Rocha w Białymstoku 

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewodowie podlascy Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska uczcili w piątek pamięć ofiar tej tragedii. Wojewoda podlaski złożył w imieniu prezydenta, marszałek Sejmu i premiera wieńce przy grobach ofiar związanych z naszym regionem: śp. marszałka Krzysztofa Putry, śp. abp. Mirona Chodakowskiego i śp. Justyny Moniuszko oraz odwiedził pomniki upamiętniające tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W piątkowych uroczystościach w Białymstoku uczestniczyli również m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki oraz służby mundurowe.

– To już. 13. Rocznica katastrofy smoleńskiej. Przypominamy te tragiczne wydarzenia w historii naszego kraju. Odnawiamy więź z osobami, które w niej zginęły, w szczególności z tymi, które dobrze znaliśmy. Dziś w kontekście wojny na Ukrainie możemy głębiej spojrzeć i ocenić tamte wydarzenia. W dalszym ciągu aktualne jest wołanie o pełne i sprawiedliwe wyjaśnienie okoliczności tej tragedii. Śp. Prezydent Lech Kaczyński zabiegał o to, by Polska była krajem bezpiecznym i sprawiedliwym. Jest to trwałe nasze zobowiązanie – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

13. rocznica katastrofy smoleńskiej w Białymstoku i Świętej Wodzie 

wyrównanej walki w obronie swojego kraju.

W męskim monasterze w Supraślu koło Białegostoku, jednym z najważniejszych w kraju cerkiewnych klasztorów, odbyły się również główne obchody prawosławnego święta Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, patronki tego miejsca. W piątkowej liturgii wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Katastrofa prezydenckiego samolotu TU-154M w Smoleńsku

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Na pokładzie byli między innymi wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu i funkcjonariusze BOR.

Cztery osoby, które zginęły w Smoleńsku, związane były z regionem podlaskim. To ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu i Senatu Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski i stewardessa z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego Justyna Moniuszko.

Śp. marszałek Krzysztof Putra spoczywa na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku, zaś śp. Justyna Moniuszko na cmentarzu miejskim w Białymstoku. Śp. abp Miron jest pochowany na terenie prawosławnego męskiego klasztoru w Supraślu zaś śp. prezydenta Kaczorowskiego upamiętnia tablica przy ul. Mazowieckiej w Białymstoku.