Dotacje dla mieszkańców Białegostoku na zmianę ogrzewania budynku, kolektory słoneczne oraz fotowoltaikę

Miasto Białystok ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na zadania inwestycyjne z zakresu ochrony środowiska, realizowane na zasadach określonych w Programie Ograniczania Niskiej Emisji dla Białegostoku

Dofinansowanie można będzie otrzymać na zmianę ogrzewania budynku, kolektory słoneczne oraz fotowoltaikę.

Zapraszamy mieszkańców Białegostoku do zapoznania się z warunkami, na jakich można otrzymać dotację, i skorzystania z tej możliwości – zachęca zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.

Miasto Białystok dofinansuje:

1) Trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym, polegającą na:

– podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej,

– zainstalowaniu ogrzewania gazowego,

– zainstalowaniu ogrzewania elektrycznego,

– zainstalowaniu ogrzewania olejowego,

– zainstalowaniu pomp ciepła.

2) Zainstalowanie kolektorów słonecznych.

Uprawnionymi do składania wniosków o udzielenie dotacji na te przedsięwzięcia są osoby fizyczne. Wnioskodawcy będą zobowiązani do realizacji zadania w terminach, zakresie i na zasadach określonych w umowie. Dotacje będą przyznawane do 90% poniesionych kosztów kwalifikowanych, do kwoty 10 tys. zł. Wnioski o udzielenie dotacji należy składać w terminie od 8 maja do 23 czerwca 2023 r.

Mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie do 70% kosztów, ale nie więcej niż 12 tysięcy złotych. Panele będzie można montować na gruncie lub na budynku. Ale – jak mówi dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UM Anna Morzy: „na budynku przeznaczonym pod instalację nie może być azbestu, poza tym osoba, która chce się starać o wsparcie, musi mieć uregulowane zobowiązania wobec gminy Białystok, a chodzi tu o podatek od nieruchomości”.

Wnioski można składać do końca lipca osobiście w Urzędzie Miejskim lub elektronicznie.