W dniu świętego Floriana 4 maja strażacy obchodzą swoje święto

0
55

Swoje święto obchodzą dziś (4.05) strażacy

Dzień Strażaka w Polsce świętuje się oficjalnie od 2002 roku, choć samo święto ma o wiele dłuższą tradycję. Ten dzień celebruje zarówno państwowa, jak i ochotnicza straż pożarna. Święto ma na celu docenienie codziennej pracy straży pożarnej oraz upamiętnienie zmarłych strażaków, którzy zginęli, ratując życie innych.

Z okazji swojego święta białostoccy strażacy przejechali ulicami miasta w kolumnie pojazdów pożarniczych. Wyruszyli o 12:00 z jednostki przy ul. Warszawskiej i przejechali m.in. przez ul. Pałacową, Legionową, Skłodowskiej, Plac NZS, Lipową, Al. Piłsudskiego i Sienkiewicza. Kolumna zatrzyma się przy białostockiej katedrze, a delegacja strażaków złożyła kwiaty przy pomniku marszałka Piłsudskiego.

Główne obchody Święta Strażaka w Białymstoku planowane są na 19 maja.

Strażacy są teraz nie tylko od gaszenia pożarów. Coraz częściej wyjeżdżają do innych zdarzeń.

W roku 2022 odnotowaliśmy łącznie 3799 zdarzeń wymagających interwencji PSP. Były to przeważnie miejscowe zagrożenia, np.pomoc Pogotowiu Ratunkowemu, zabezpieczenie startów i lądowań śmigłowców wojskowych – mówi mł. kpt. Agnieszka Walentynowicz-Niedbałko z KM PSP w Białymstoku. – Była to także pomoc przy skutkach klęsk żywiołowych, warunków atmosferycznych, np. uprzątnięcie połamanych drzew, czy wypompowanie wody z piwnicy. 

Strażacy pomagają mieszkańcom w różnych okolicznościach. Bywają przypadki, że są wzywani do pomocy przy zejściu kota z wysokiego drzewa czy dachu, lub gdy dzieci zamkną rodziców na balkonie.

Wszystkim strażakom w dniu ich święta życzymy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, i satysfakcji z wykonywanej pracy.