Bezpiecznie nad wodą. Dofinansowanie podlaskich jednostek WOPR

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał umowy z czterema jednostkami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: Augustowską, Białostocką, Łomżyńską i Suwalską, które będą dbały o bezpieczeństwo nad wodą w regionie w tym roku

Na realizację tego zadania przeznaczono 460 500 zł. – Mam nadzieję, że dzięki temu dofinansowaniu i Państwa zaangażowaniu, nadchodzący sezon obejdzie się bez wielu interwencji, choć kluczowa jest też odpowiedzialność naszych mieszkańców – mówił wojewoda podczas konferencji prasowej nad jeziorem Necko w Augustowie.

Kwota przyznana przez wojewodę jest w tym roku wyższa o 50 tys. zł od zeszłorocznej.

Alarmujące statystyki

Jak mówił podczas konferencji wojewoda podlaski, bezpieczeństwo w trakcie wypoczynku nad wodą to sprawa kluczowa, o której wciąż warto przypominać – ubiegłoroczne statystyki nie napawają optymizmem.

– W 2022 roku w całym kraju utonęło 419 osób, a w naszym regionie – 30. Jedna trzecia wszystkich utonięć dotyczyła osób, które wcześniej spożywały alkohola nie od dziś wiadomo, że nie jest on dobrym doradcą – pokreślił wojewoda.

– Poprzedni sezon mieliśmy bardzo pracowity – mówił prezes Augustowskiego WOPR Marek Opolski. Jednostka przeprowadziła 131 interwencji, w których pomogła 178 osobom. – To są tylko te interwencje, które podjęliśmy sami, a do tego jeszcze zgłoszenia policji i straży pożarnej. Były to zdarzenia różnego rodzaju – wywrotki sprzętu, żaglówek, kajaków, wodnych rowerów, supów – wyliczał prezes.

– Kiedy wypoczywamy nad wodą, często zapominamy o podstawowych zasadach, Kąpiemy się gdzie chcemy, nie znamy dna, skaczemy w miejscach nam obcych, dlatego o bezpieczeństwie cały czas musimy przypominać – dodał Jacek Depczyński.

Ważne, aby wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Suwalski WOPR jako jeden z sześciu w kraju prowadzi Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego, które mieści się w Starym Folwarku. Odbiera zgłoszenia przyjmowane pod nr tel: 601 100 100, o czym przypomniał prezes Mirosław Zajko.