Białystok. 1 czerwca Dojlidy otwierają kąpielisko

0
62

Bezpieczne kąpielisko na Dojlidach już od czerwca

Na plaży w Białymstoku rozpoczyna się sezon kąpielowy. Przez trzy miesiące nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będą ratownicy wodni. Nie zabraknie też sportowych atrakcji.

Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy”, którym zarządza Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, rozpoczyna sezon letni. W ubiegłym tygodniu na plażę przyjechało ok. 120 ton świeżego piasku. Na wodzie znajdują się już liny wyznaczające strefy: czerwoną – dla nieumiejących pływać, żółtą – dla umiejących pływać. Od czwartku, 1 czerwca będą tu pracować ratownicy wodni. Białostocka plaża będzie strzeżonym kąpieliskiem aż przez trzy miesiące.

1 czerwca wszystkie atrakcje i wstęp na teren plaży są bezpłatne.

Zachęcamy rodziców, nauczycieli,  opiekunów do spędzenia Dnia Dziecka na Dojlidach. W tym dniu kolejny sezon ma rozpocząć WakeStok – wyciąg do sportów wodnych. Do dyspozycji plażowiczów jest dwusłupowy wyciąg z wypożyczalnią sprzętu i infrastrukturą plażową. Na miejscu instruktorzy pomogą stawiać pierwsze kroki na desce – mówi Anna Kopeć-Tyszkiewicz z BOSiR.

Od 2 czerwca do 31 sierpnia wstęp na teren OSW „Dojlidy” będzie biletowany (bilety w cenie od 2 do 6 zł)

Ośrodek z kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętu sportowego czynny jest codziennie w godz. 9:00-20:00. Miejsce zaprasza do różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Sprzęt sportowy można wypożyczać za niewielką opłatą.

Wypożyczalnia sprzętu pływającego dysponuje deskami typu sup (stand up paddle) z wiosłem do pływania na stojąco, kajakami, rowerkami wodnymi, łodziami wiosłowymi, łodziami canoe, łodziami żaglowymi klasy Omega oraz deskami windsurfingowymi.

W wypożyczalni są również rowery górskie i szosowe dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Część jednośladów wyposażona jest w specjalne foteliki do przewozu dzieci. Wypożyczamy również kaski ochronne. Okolice wokół grobli sprzyjają spacerom, biegom i marszom z kijkami nordic walking, które również można wypożyczyć na miejscu.

Na Dojlidach można być aktywnym także na lądzie.

W lasku znajduje się siłownia dla dorosłych – informuje Anna Kopeć-Tyszkiewicz. – Znajdziemy w niej urządzenia do ćwiczeń wszystkich grup mięśni, m.in.: ramion, pleców, brzucha i nóg. Od dwóch sezonów działa także siłownia pod chmurką dla dzieci z sześcioma urządzeniami. Najmłodsi chętnie korzystają także z piaszczystej plaży oraz licznych placów zabaw m.in. z huśtawkami, zjeżdżalnią, piaskownicami, ścianką wspinaczkową i linarium.

Na Dojlidach można również zorganizować rodzinnego grilla, czy ognisko dla znajomych. Są do tego specjalnie przygotowane miejsca z odpowiednim i wyposażeniem. Wynajęcie miejsca ogniskowego z przygotowaniem ogniska kosztuje 100 zł. Wynajęcie miejsca grillowego kosztuje 25 zł.

Tradycyjnie już Dojlidy będą areną imprez sportowych.

Na Dojlidy powraca Plaża Open – cykl turniejów siatkówki plażowej kobiet i mężczyzn rozgrywanych w ramach Grand Prix Polski. Uczestnicy imprezy walczą o punkty do rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Turnieje odbędą się w czterech lokalizacjach, a najlepsze polskie siatkarskie pary zobaczymy w Białymstoku w dniach 7-9 lipca.

Plaża Open to oczywiście nie jedyny akcent siatkarski na Dojlidach. Boiska nad zalewem, w czerwcu i lipcu, należą także do zawodniczek i zawodników rywalizujących w Letniej Grand Prix oraz BLS w siatkówce plażowej. W dniach 17-18 czerwca zaplanowany jest ponadto VIII Ogólnopolski Nocny Turniej Siatkówki Plażowej.

Tradycją sportowego sezonu na plaży miejskiej są już od wielu lat Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w piłce nożnej plażowej. 24 czerwca, w zawodach organizowanych przy współpracy z Podlaskim Związkiem Piłki Nożnej, o medale powalczą kobiety i juniorzy.

Lipiec rozpoczniemy od mocnego akcentu dla najmłodszych – zapowiada Anna Kopeć- Tyszkiewicz. – Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizują wyjątkowe wydarzenie dla dzieci, które może dobrze nastroić na czas wakacji. W sobotę, 1 lipca, w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” odbędzie się Hero Run Kids (zapisy na stronie: www.slotmarket.pl). To bieg z przeszkodami, a wśród nich specjalnie usypane górki, małe ścianki, przeszkody do przeskoczenia, do pokonania dołem, bieg przez wodę. W poprzednim roku w tej imprezie wzięło udział blisko 1300 dzieci.

20 sierpnia Dojlidy i ulice wokół Ośrodka po raz kolejny staną się areną zmagań cyklu Elemental Tri Series. To triathlonowa impreza dla amatorów i wyczynowców, na których czekają niemałe wyzwania związane z pływaniem, jazdą na rowerze i bieganiem. W ramach wydarzenia odbędą się mistrzostwa Polski w triathlonie, paratriathlonie oraz aquabike, Puchar Polski oraz Turniej Nadziei Olimpijskich, w którym wystartuje młodzież z krajów tzw. grupy wyszehradzkiej. W programie są także zawody biegowe i pływackie dla dzieci.

Zapisy odbywają się przez stronę: https://triathlonseries.pl/zapisz-sie/

Ośrodek przy ul. Plażowej to także miejsce postoju kamperów. Pole posiada kilkanaście miejsc dla przyczep kempingowych, kamperów, namiotów. Każde z nich posiada możliwość podłączenia do energii elektrycznej. Udostępniamy bezpłatne toalety i prysznice, również dla osób niepełnosprawnych. W tym sezonie w bliskim sąsiedztwie pola kamerowego trwa największa inwestycja Dojlid: budowa sauny suchej, pomostów, wiat i slipu do wodowania sprzętu pływającego.