Życie w konkubinacie – jak to jest w prawie polskim i prawie innych krajów

0
73
życie w konkubinacie

Życie w konkubinacie jest żywo dyskutowane w kontekście regulacji prawnych w Polsce. Wynika to ze zmian społecznych jakie zaszły na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Przed ustawodawcą wyzwanie, bo życie w konkubinacie zyskuje na popularności. Pomiędzy prawem polskim, a prawem europejskim wciąż są różnice w tej kwestii. Jak konkubinat funkcjonuje w zakresie prawa w Polsce i w Europie? Odpowiedzi szukamy poniżej.

Konkubinat. Prawo do związków partnerskich w zarysie.

Życie w konkubinacie, to wybór, który na poziomie samego pojęcia w doktrynie prawa polskiego jest dość nieokreślony. Podstawową przeszkodą w polskim prawie jest fakt, że w ustawodawstwie naszego kraju, (w odróżnieniu do m.in. francuskiego), pojęcie to wciąż nie zostało do końca zdefiniowane.

Co więcej, pomimo rosnącej liczby takich związków, temat wciąż dzieli społeczeństwa na zwolenników oraz przeciwników ich instytucjonalizacji.

Polska, w tej kwestii nie odbiega od wielu innych europejskich krajów. W polskim prawie, jesteśmy na etapie pracy i szukania rozwiązań. Próby uregulowania tematu związków partnerskich w projektach ustaw dotyczących faktycznego wspólnego pożycia są dopracowywane, ale budzą sporo trudności interpretacyjnych.

Konkubinat – prawo do instytucjonalizacji w różnych krajach.

Aktualnie, w przestrzeni europejskiej można wskazać na dwa podejścia do kwestii konkubinatu: progresywne i tradycyjne.

Pierwsze, to stanowisko przychylne. Znajduje ono swoje odbicie w prawie takich krajów jak: Francja, Hiszpania i w instytucjonalizacji powszechnej życia w konkubinacie. Niemcy, Austria, Szwecja może nie mają aż tak dużej otwartości na związki partnerskie, ale w tym przypadku, również można mówić o instytucjonalizacji, z tym, że ograniczonej.

Drugie podejście, do którego zalicza się również Polska, to podejście zachowawcze.

Właśnie dlatego w polskim ustawodawstwie reguluje się wyłącznie kwestie małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny.

Jedynie w niektórych aspektach przepisy polskiego prawa dopuszczają ustawowe usankcjonowanie zagadnień pożycia konkubentów (np. wspólne mieszkacie, czy obowiązek alimentów). W tym kontekście więcej o konkubinacie w polskim prawie dowiesz się z artykułu: „Konkubinat: co to jest i czym prawnie różni się od związku małżeńskiego?

Życie w konkubinacie – ożywiona dyskusja społeczna.

Potrzeba dobrej ustawy dla związków nieformalnych jest duża. Od kilku lat, w polskiej przestrzeni społecznej, wrze dyskusja o instytucjonalizacji konkubinatu.

Nie chodzi tu o jakiś chwilowy trend. Faktem jest, że w Polsce spada ilość zawieranych małżeństw, a jednocześnie wzrasta ilość związków partnerskich. Dane GUS wskazują że liczba nowych małżeństw pozostaje od 2013 r. na poziomie poniżej 200 tys. rocznie.

Jakie są prawa partnerów w konkubinacie?

Ustawodawstwo polskie wychodzi z założenia, że partnerzy w nieformalnych związkach posiadają takie samo prawo do zawarcia małżeństwa, jak osoby, które małżeństwo zawarły.

Nieskorzystanie z tych uprawnień i życie w związku nieformalnym jest świadomym wyborem ludzi. Poza tym osoby w związkach nieformalnych korzystają z przepisów prawa cywilnego dotyczących takich spraw, jak  zawarcie umowy spółki cywilnej (art. 860 k.c.) czy wstąpienie w stosunek najmu osoby, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą (art. 691 k.c.), to jednak prawa nie do końca odpowiadające, tym, nadanym współmałżonkom.

Zwolennicy instytucjonalizacji wskazują, że umowy cywilnoprawne, o których mowa działają jedynie „między stronami” i są gwarancją realizacji wyłącznie wybranych interesów partnerów, pomijając te, które mogą być ważne z punktu widzenia konkubentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here