3 i 4 czerwca Plum Ekiden w Białymstoku – charytatywny bieg w szczytnym celu

W pierwszy weekend czerwca w Białymstoku odbędzie się impreza dla biegowych zespołów

Zakończyło się już przyjmowanie zgłoszeń od drużyn. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Białystok Biega. Miasto wspiera finansowo to wydarzenie.

Plum Ekiden 2023 odbędzie się 4 czerwca w Białymstoku. Będzie to rywalizacja sztafet, które łącznie do pokonania będą miały maraton. Zgodnie z formułą Ekidenu drużyny składają się z 6 biegaczy, z których pierwszy pokonuje 7,195 km, następnie 2 osoby biegną 10 km, a ostatni 3 członkowie zespołu mają zmiany 5-kilometrowe. To jednak niejedyna formuła zespołowej rywalizacji biegowej, jaką na weekend 3-4 czerwca przygotowała Fundacja Białystok Biega.

Biegowe emocje w stolicy Podlasia rozpoczną się już w sobotę, 3 czerwca, za sprawą biegów dzieci.

Będą one startować w 4-osobowych zespołach. Na najmłodszych uczestników w wieku 2-4 lat czeka sztafeta 4×100 m. Chociaż nie zostało to wprost ujęte w regulaminie, organizatorzy dopuszczają w tej konkurencji nawet spontaniczne raczkowanie. Starsze dzieci w wieku od 5 do 14 lat będą natomiast rywalizować w sztafecie 4×400 m. Jak informują organizatorzy, na liście startowej biegów dziecięcych jest ponad 200 sztafet.

W niedzielę, 4 czerwca, do rywalizacji przystąpią natomiast dorośli (oraz młodzież w wieku od 12 lat pod warunkiem pisemnej zgody rodzica/opiekuna). Główną formułą rywalizacji jest tytułowy dla imprezy Ekiden, czyli sztafeta maratońska. Jednak wiedząc o tym, że nie zawsze łatwo jest znaleźć aż 6 osób do sztafety maratońskiej, a także, że wiele osób mniej chętnie decyduje się na pokonanie zmiany 10-kilometrowej, organizatorzy przygotowali również drugą formułę. Jest to sztafeta 4×5 km, gdzie każdy członek zespołu ma do pokonania właśnie 5 km.

– Wszystko wskazuje na to, że frekwencja w Plum Ekiden 2023 będzie wyraźnie wyższa niż w ubiegłorocznej edycji imprezy. Już teraz na liście startowej mamy ponad 30% więcej osób niż startowało rok temu, do udziału w wydarzeniu zgłosiło się już bowiem 1500 osób – podsumował Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

– Jesteśmy dumni, że to wydarzenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Ta impreza promuje nie tylko zdrowy styl życia, ale także nasze miasto jako miejsce ludzi zainteresowanych uprawianiem sportu i cieszących się życiem – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Oprócz wymiaru sportowego Plum Ekiden 2023 ma również cel charytatywny. To zresztą jedna z nieodłącznych cech sztafet organizowanych w Białymstoku od 2015 r. Również i w tym roku część opłat startowych jest przekazywana na potrzeby Fundacji „Pomóż Im” – Hospicjum dla Dzieci. Dlatego wskazane w regulaminie imprezy kwoty za udział drużyn w poszczególnych formułach rywalizacji są kwotami minimalnymi. Podczas rejestracji, zespoły mogą wpłacić wyższą opłatę startową, a nadwyżka w całości zostanie przekazana na cele dobroczynne.