Eliminacje Plaży Open w Białymstoku

0
72

Pierwszy dzień Plaży Open w Białymstoku stał pod znakiem kwalifikacji do turnieju głównego. Wszystko toczyło się na dwóch boiskach, a rywalizacji towarzyszyła iście plażowa pogoda

W kwalifikacjach do turnieju głównego mężczyzn nie zabrakło znanych kibicom siatkówki plażowej nazwisk.

Warto zwrócić uwagę, chociażby na Michała Głowackiego. Ten w 2021 roku, grając wówczas z Michałem Witkosiem, zajął w Białymstoku 4. miejsce. Tym razem Michał Głowacki zagrał w parze ze swoim bratem Mikołajem, wygrywając decydujący mecz kwalifikacji z duetem – Paweł Pietkiewicz/Tomasz Leik.

W sobotnim (7.07) turnieju głównym warto zwrócić uwagę także na parę Maciej Opiela/Jakub Kraut. Jakub Kraut to młodzieżowy reprezentant Polski w siatkówce halowej, z którą w 2022 roku w Tarnowie zdobył brązowy medal mistrzostw Europy U-22. Ten pochodzący z Gdańska siatkarz, wychowanek miejscowego Trefla, z powodzeniem od kilku lat występuje także na zapleczu PlusLigi w AZS AGH Kraków. Z kolei do sobotniej rywalizacji nie udało się awansować Janowi Królowi i Damianowi Tomaszkiewiczowi. Jan Król to atakujący, który w trakcie swojej kariery występował w klubach z najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce, Austrii, Niemiec czy Rumunii. Na swoim koncie ma między innymi dwukrotne mistrzostwo Austrii, brązowy medal PlusLigi z zespołem z Warszawy czy srebrny medal mistrzostw Europy kadetów.
Do sobotniej rywalizacji wśród Pań awansowały Magdalena Lewandowska/Monika Kaczorowska, które w dwóch setach okazały się zdecydowanie lepsze od Pauliny Szczerbak/Agaty Kurczyńskiej oraz Paulina Bałdyga/Agnieszka Radkowiak-Kiedacz, które w pokonanym polu zostawiły Wiktorię Leśniewicz/Weronikę Urbańską. Akurat w przypadku tego spotkania, w drugiej partii do samego końca trwała zażarta walka o każdy punkt.

– Wiadomo, że kiedy już przyjeżdżamy na turniej to po to, by być z wami i z innymi zawodniczkami jak najdłużej. Na swój mecz musiałyśmy czekać praktycznie do samego końca piątkowej rywalizacji, a to nigdy nie jest łatwa sytuacja, kiedy w głowie masz fakt, że jedna porażka eliminuje cię z gry w turnieju głównym. Jak było widać podczas naszego meczu, moja partnerka – Paulina Bałdyga jest niesamowicie zmotywowana i bardzo chce osiągnąć jak najlepszy rezultat. Co prawda nie ma na piasku dużego doświadczenia, ale widać w niej chęć nauki i ochotę na to, by stawać się coraz lepszą. To są cechy, które mają najlepsze zawodniczki na piasku i jestem przekonana, że przed Pauliną jeszcze spora grania z naprawdę dobrymi rezultatami – powiedziała Agnieszka Radkowiak-Kiedacz.

Białystok po raz dziewiąty jest gospodarzem jednego z turniejów cyklu Plaża Open, rokrocznie zbierając ze strony zawodników i zawodniczek pozytywne recenzje i opinie.

– Ja się śmieję, że w Białymstoku co roku dzieje się coś wyjątkowego. Czasami jest ogromna ulewa i zupełnie przypadkiem wszystko zaczyna się na moim meczu (śmiech), a później robi się wielka powódź i mnóstwo osób angażuje się, by postawić wszystko na nogi. Ja przede wszystkim stolicę Podlasia kojarzę z fantastycznymi ludźmi i mówię zarówno o organizatorach, władzach miasta, jak i jego mieszkańcach. Każdy chce pomóc, pyta, czy coś może dla ciebie zrobić – dodała Radkowiak-Kiedacz.

Na koniec rywalizacji siatkarzy odbyło się również losowanie jednego miejsca w turnieju głównym. Wszystko dlatego, że ze względu na kontuzję do Białegostoku nie dojadą Michał Korycki i Miłosz Kruk. Szczęście w losowaniu uśmiechnęło się do duetu Marcin Końpa/Marcin Kołodziejski i mimo porażki w swoim spotkaniu zagra on w sobotę.

Sponsorem strategicznym cyklu Plaża Open jest Orlen. Oficjalnym sponsorem jest PKO Bank Polski.

Eliminacje mężczyzn:

I runda
Michał Muszyński/Daniel Ostaszewski – Kacper Wiśniewski/Sebastian Fotek 2:0 (21:9, 21:19)
Jan Król/Damian Tomaszkiewicz – Stsiapan Zhalezny/Jakub Żaworonek 2:0 (21:12, 21:11)

II runda
Karol Szczepanik/Mikołaj Kaczmarek – Michał Muszyński/Daniel Ostaszewski 2:0 (21:17, 21:19)Bartłomiej Koryciński/Mikołaj Pawłowski – Dawid Strzyżewski/Dawid Duliasz 2:0 (21:8, 21:6)Bartosz Dudek/Tomasz Dudek – Janusz Prus/Przemysław Ulejczyk 2:0 (21:12, 21:17)Maksym Sysoiev/Oleksandr Zhuchinskyi – Damian Gościański/Piotr Filipowicz 0:2 (14:21, 11:21)
Adam Chrobot/Aliaksandr Bialkevich – Marcin Końpa/Marcin Kołodziejski 2:0 (21:13, 21:16)Krzysztof Szubarczyk/Maks Ferenc – Jakub Kraut/Maciej Opiela 0:2 (7:21, 18:21)Paweł Pietkiewicz/Tomasz Leik – Michał Głowacki/Mikołaj Głowacki 1:2 (24:26, 21:18, 6:15)Jan Król/Damian Tomaszkiewicz – Andrzej Paszkowski/Kamil Radzikowski 0:2 (14:21, 17:21)

Eliminacje kobiet:

Agnieszka Radkowiak-Kiedacz/Paulina Bałdyga – Wiktoria Leśniewicz/Weronika Urbańska 2:0 (21:13, 21:19)
Magdalena Lewandowska/Monika Kaczorowska – Paulina Szczerbak/Agata Kurczyńska 2:0 (21:11, 21:11)