Straż Graniczna: ponad 70 cudzoziemców próbowało w poniedziałek przedostać się z Białorusi do Polski

0
77

Straż Graniczna: ponad 70 cudzoziemców próbowało w poniedziałek przedostać się z Białorusi do Polski

73 cudzoziemców, wśród których byli m.in. obywatele Maroka, Indii i Somalii, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała we wtorek rano Straż Graniczna. Nie ustają próby nielegalnego przekroczenia granicznych rzek.

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że wśród 73 cudzoziemców, którzy próbowali się przedostać, ponad 20 osób zawróciło na Białoruś.

 

Pogranicznicy zatrzymali też kolejne osoby, które próbowały przekroczyć graniczne rzeki. W okolicach Białowieży trzech cudzoziemców przeprawiło się nielegalnie przez rzekę Przewłoka, a w okolicach Płaskiej sześć osób przeprawiło się przez Wołkuszankę.

 

Funkcjonariusze SG zatrzymali też w okolicach Mielnika kolejnego tzw. kuriera – Polaka, który przewoził pięciu obywateli Indii.

 

SG informuje też, że na odcinku ochranianym przez pograniczników z placówki w Dubiczach Cerkiewnych grupy cudzoziemców znajdujące się po stronie białoruskiej, dwukrotnie obrzucały polskie patrole kamieniami. SG podaje, że nikt nie doznał obrażeń.

 

Z danych SG wynika, że od początku roku odnotowano ponad 15,2 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią, a od początku lipca to ponad 1,5 tys. prób.

 

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

 

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.(PAP)