Ponad 76 mln zł na remonty podlaskich dróg

0
62

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań remontowych na drogach powiatowych i gminnych, które uzyskały dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w naborze wniosków na 2023 rok

To dodatkowe wsparcie, przeznaczone wyłącznie na remont dróg lokalnych. Dzięki temu w województwie podlaskim samorządy przeprowadzą 101 inwestycji za ponad 76,1 mln zł, o czym poinformowali w poniedziałek (24.07) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski oraz senator Mariusz Gromko, a także samorządowcy.

– Ten rok to dobry czas dla podlaskich samorządów, bo liczba programów, z których mogą korzystać i rozwijać swoją działalność inwestycyjną, jest bardzo duża – mówił wojewoda podlaski. – Od 2019 roku (łącznie z obecnym) do gmin i powiatów z naszego regionu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafiło już ponad 1,2 mld zł, a teraz mamy dodatkowe środki tylko na remonty. Cieszę się, że alokacja dla naszego województwa została na ten cel zwiększona z 74 na ponad 76,1 mln zł – dodał.

Dzięki temu w województwie podlaskim planowany jest remont ok. 115 km dróg: 55 km dróg powiatowych i prawie 60 km dróg gminnych. Na dofinansowanie 67 zadań gminnych trafi 38,7 mln zł, na 34 zadania powiatowe przeznaczonych zostało ponad 37,4 mln zł.

– To dzięki środkom z tego programu można wyremontować drogi lokalne, którymi na co dzień poruszają się mieszkańcy. Dzięki temu te drogi będą bezpieczniejsze i bardziej komfortowe, ułatwią podróżowanie – podkreślał wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Powołując się na ustawę o drogach publicznych, wojewoda wyjaśnił, że remont oznacza wykonywanie robót przywracających pierwotny stan drogi, także przy użyciu wyrobów budowlanych innych niż użyte w stanie pierwotnym.

Dofinansowanie do remontu mogło wynieść do 80% kosztów. Na wykonanie zadania samorządy będą miały 12 miesięcy.

Duża pomoc

Jednym z największych beneficjentów Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i edycji remontowej jest powiat białostocki, który otrzymał ponad 8,3 mln zł na 5 zadań.

– Takich pieniędzy na remonty powiaty, tak samo jak gminy, nigdy nie miały. Dziękujemy za wysłuchanie też naszych sugestii, że nie każdą drogę trzeba przebudowywać, czasem wystarczy tylko remont. Tak zrobimy na ulicach Kościelnej i Piłsudskiego, odcinkach o łącznej długości ponad 2 km. Gdybyśmy mieli je przebudować to nie wystarczyłoby 5 mln zł, a trzeba by było mieć 15 – podkreślał starosta białostocki Jan Perkowski.

Gmina Juchnowiec Kościelny dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 1,1 mln zł wyremontuje dwie drogi: w Wólce i ulicę Szkolną w Juchnowcu Górnym, o czym poinformował wójt Gminy Krzysztof Marcinowicz.

 

Ważne jest bezpieczeństwo

Dodatkowym komponentem, który zostanie objęty dofinansowaniem ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w naborze wniosków na 2023 rok, jest realizacja zadań na drogach gminnych i powiatowych mających na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.

Wojewoda poinformował, że nabór niebawem zostanie rozstrzygnięty, alokacja środków to ponad 74 mln zł. Wszystkie zgłoszone do wojewody wnioski zostały pozytywnie zakwalifikowane i czekają na zatwierdzenie.

Inwestycje będą polegać w szczególności na budowie, przebudowie lub remoncie dróg dla pieszych, dróg dla pieszych i rowerów, dróg dla rowerów, przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów, peronów przystankowych wraz z dojściami do tych peronów.

ZOBACZ: Pełna lista dofinansowanych zadań