Minister cyfryzacji: w mObywatelu dostępna jest funkcja Bezpieczny Autobus

0
69

Od wtorku (25.07) w mObywatelu dostępna jest funkcja Bezpieczny Autobus – poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński

Nowa usługa pozwala sprawdzić, czy autobus, którym będzie się podróżować, ma ważne badania techniczne i polisę OC.

Minister Cieszyński poinformował na Twitterze, że funkcja Bezpieczny Autobus w mObywatelu działa od godz. 16 we wtorek. Za jej pomocą można sprawdzić, czy dany autobus ma ważną polisę OC, ma badanie techniczne oraz czy jest zarejestrowany.

Dotyczy to autobusów miejskich, wycieczkowych i wszystkich, które są w polskiej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli w skrócie mają polskie numery rejestracyjne. Zachęcam do korzystania” – wyjaśnił minister w nagraniu dołączonym do wpisu.

Od 14 lipca obowiązuje ustawa o mObywatelu i działa nowa wersja aplikacji.

W mObywatelu 2.0 są nowe funkcje i usługi, w tym mDowód. To dokument tożsamości, którym można się posługiwać na terenie całego kraju. Wyjątkiem jest wyjazd za granicę i wnioskowanie o tradycyjny dowód osobisty. Do 31 sierpnia nie skorzystamy też z niego w banku. mDowód ma inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Jest dostępny wyłącznie w ramach aplikacji mObywatel. (PAP)