79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

0
70

1 sierpnia 1944 roku w okupowanej Warszawie wybuchło powstanie

W 79. rocznicę tamtych wydarzeń o 17:00 w polskich miastach, między innymi Białymstoku zawyły syreny alarmowe.

 

79 lat temu miała miejsce największa akcja zbrojna polskiego podziemia niepodległościowego w okupowanej przez Niemców Europie – Powstanie Warszawskie. We wtorek, 1 sierpnia przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku oddano hołd bohaterom walczącym o odzyskanie niepodległości i suwerenności przez Polskę.

Białostoczanie oraz przedstawiciele władz i służb mundurowych spotkali się przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

W uroczystościach wzięli udział kombatanci, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także przedstawiciele władz samorządowych i regionalnych, między innymi zastępca prezydenta Białegostoku, wojewoda podlaski i wicemarszałek województwa podlaskiego.

W okolicznościowym przemówieniu zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zwrócił uwagę na to, że dziś z heroicznej postawy powstańców powinniśmy zapamiętać wartość, jaką ma patriotyzm.

„Szczególnie teraz, wobec wydarzeń obok nas, za wschodnią granicą” – zaznaczył wiceprezydent.

Prezes białostockiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej major Czesław Chociej mówił, że powstanie było zrywem, by Polska jak najszybciej odzyskała utraconą w 1939 roku wolność, „ale nam się to nie udało”. Zaznaczył jednak, że jest przekonany, że pamięć o tych wydarzeniach nigdy się nie zatrze.

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski również zwrócił uwagę na patriotyzm, który dziś powinien być kluczową postawą.

Uroczystości zakończył apel pamięci oraz salwa honorowa.