A jednak białoruskie helikoptery przeleciały nad Białowieżą

0
74

Po sygnałach od mieszkańców Białowieży, że widzieli białoruskie śmigłowce nad Białowieżą wydano nowy komunikat MON potwierdzający naruszenie naszej granicy.Wcześniej przedstawiciele resortu czyli Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało informacje, że nie odnotowano naruszenia. Jednak po przeanalizowaniu sytuacji, ustalono, iż Białorusini weszli w naszą przestrzeń powietrzną.

Nowe informacje w tej sprawie to efekt obrad Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Komunikat MON dot. wyjaśnienia aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

 

Po przedstawieniu  przez dowódców i szefów służb  wniosków z analizy sytuacji ustalono, że dzisiaj, 1 sierpnia 2023 r. doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy. O szkoleniu strona białoruska informowała wcześniej stronę polską. Przekroczenie  granicy miało miejsce w rejonie Białowieży na bardzo niskiej wysokości, utrudniającej wykrycie przez systemy radarowe. Dlatego też w porannym komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie systemy radiolokacyjne nie odnotowały naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.

Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych polecił zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i wydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe.

O incydencie zostało poinformowane NATO.

Dodatkowo Komitet ustalił, że charge d’affaires Białorusi  zostanie wezwany do polskiego MSZ w celu wyjaśnienia zdarzenia. Przypominamy, że Rosja i Białoruś zintensyfikowały w ostatnim czasie działania hybrydowe przeciwko Polsce.

Ze względu na możliwe dalsze prowokacje apelujemy o odpowiedzialne rozpowszechnianie i komentowanie informacji, które mogą być wykorzystane przez rosyjski i białoruski reżim.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1686427155079557121?s=20

Komentarze zza oceanu

Będziemy nadal bardzo poważnie podchodzili do bezpieczeństwa NATO. I będziemy nadal pracować z naszymi sojusznikami z NATO, by zapewnić, że każdy centymetr kwadratowy NATO pozostanie bezpieczny – oznajmił Patrick S.  Ryder generał sił powietrznych USA na konferencji w Pentagonie.