Rozpoczęły się Dni Patronalne Miasta Białegostoku

0
47

23 września 2023 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbyła się konferencja pt. „50-lecie obecności obrazu Jezusa Miłosiernego w archikatedrze białostockiej”. 

Konferencja zainaugurowała Dni Patronalne Miasta Białegostoku. 

Wystąpienia prelegentów dotyczyły teologii obrazu Jezusa Miłosiernego, osoby artysty-malarza Ludomira Slendzińskiego, historii wizerunku znajdującego się w białostockiej katedrze oraz kultu Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Panel dyskusyjny zakończyła modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego w kaplicy Jezusa Miłosiernego w archikatedrze.

Dni Patronalne Miasta Białegostoku to cykl wydarzeń upamiętniających rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki – patrona Białegostoku.

 

Jego wizerunek już od 50 lat wierni mogą oglądać w białostockiej katedrze. Namalował go wileński malarz Ludomir Slendziński, na podstawie wskazówek ks. Sopoćki.

W kolejnych dniach odbędą się procesje z relikwiami bł. Michała, msze i czuwania modlitewne w intencji mieszkańców i miasta. Tradycyjnie mieszkańcy będą odmawiać koronkę do miłosierdzia Bożego na skrzyżowaniach, a osoby i instytucje pełniące dzieła miłosierdzia otrzymają doroczne nagrody – tak zwane Michały.

Ks. Sopoćko został beatyfikowany 15 lat temu w Białymstoku. Dni Patronalne potrwają do czwartku 28 września.