Przez centrum Białegostoku przeszła Parada Branickich

0
50

W niedzielne popołudnie przez centrum Białegostoku przeszła Parada Branickich

Wydarzenie zorganizowała Fundacja Obowiązek Polski.

Parada Branickich – Wiktoria Wiedeńska Polska Zwycięska to wydarzenie mające uczcić zwycięstwo w Bitwie pod Wiedniem z racji na niedawno wypadającą jej 340. rocznicę oraz wodza tej batalii króla Jana III Sobieskiego i jego wojsko, stąd można było zobaczyć na białostockim rynku rekonstruktorów króla oraz husarii i innych formacji.

Uroczystości rozpoczęły się (24.09) w Starej Farze. Tam została odprawiona Msza św. w rycie klasycznym w obecności wojska oraz dam stylizowanych zgodnie z kodem kulturowym XVII w. Po niej ruszyła parada w licznym korowodzie, w którym szły damy dworu na czele z królową Marysieńką, piechota polska, wojsko tureckie, czambuł tatarski oraz licznie reprezentowana husaria.

Wartym podkreślenia jest obecność króla Jana III Sobieskiego, perfekcyjnie zrekonstruowanego, który występował w pełnej zbroi tzw. karacenie i również poruszał się konno prowadząc banderię.

Takie wydarzenia są żywą lekcją historii

Warto czerpać z historii lekcję oraz pokazywać nasze zwycięstwa, tak byśmy nie popełniali błędów, a działali jako państwo skuteczne, mądrze podejmujące decyzje – tak podsumował gawędę o Wiktorii Wiedeńskiej, Dariusz Wasilewski, husarz ale i organizator przedsięwzięcia.

Celem wydarzenia była również promocja twórcy miasta Białystok, Stefana Mikołaja Branickiego, którego wojska podlaskie brały udział w Bitwie pod Wiedniem i pod Parkanami.

Pod ratuszem odbyły się pokazy, animacje, a wszystko w celu przypomnienia jednej z najważniejszych bitew świata. Polacy dzięki geniuszowi Sobieskiego uratowali Europę. Wśród pokazów wyróżnić należy widowiskową musztrę husarską oraz łuczników konnych, którzy ukazali swoje niesamowite umiejętności w celowaniu do tarcz.