Białystok. Utrzymane kary więzienia za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu

0
51

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek kary roku oraz półtora roku więzienia dla dwóch mężczyzn oskarżonych o działalność na rzecz obcego wywiadu

Apelacje składały obie strony. Wyrok jest prawomocny.

Cały proces w obu instancjach odbywał się z wyłączeniem jawności; utajnione było też uzasadnienie wyroku sądu odwoławczego.

Śledztwo prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem mazowieckiej delegatury Prokuratury Krajowej, która nie podawała szczegółów tej sprawy ani opisu zarzutów. Oskarżyła ona jednego z tych mężczyzn o działalność na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, drugiego – o pomoc i ułatwianie prowadzenia takiej działalności.

W styczniu Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał obu mężczyzn za popełnienie przestępstw zarzuconych im przez śledczych, na kary roku oraz półtora roku więzienia. Nieprawomocny wyrok – co do kary – zaskarżyła prokuratura, apelacje złożyli też obrońcy obu oskarżonych mężczyzn.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku wszystkie te apelacje uznał jednak za bezzasadne i wyrok pierwszej instancji utrzymał we wtorek w mocy. W śledztwie obaj oskarżeni byli tymczasowo aresztowani.(PAP)