Kazimierz Kamieński Huzar uwieczniony na muralu patriotycznym w Łapach

0
55

To forma uhonorowania Bohatera ziemi łapskiej i wysokomazowieckiej w 70. rocznicę jego śmierci

W poniedziałek 25 września odbyło się symbolicznie odsłonięcie muralu, w którym udział wzięło blisko 200 osób. To m.in. uczniowie łapskich szkół, mieszkańcy, zwłaszcza lokalnej wspólnoty mieszkaniowej, społecznicy, służby, grupy rekonstrukcyjne i władze.

Przed II wojną światową Wysokie Mazowieckie i Łapy stanowiły jeden powiat. To właśnie tu żył i działał Kazimierz Kamieński ps. Huzar. Był żołnierzem wojska polskiego, członkiem Armii Krajowej, a później także organizacji Wolność i Niezawisłość. Aby nowopowstały mural spełniał funkcję edukacyjną została umieszczona na nim tabliczka z kodem QR, który po zeskanowaniu telefonem odsyła do notki biograficznej na stronie Fundacji Przyszłość Podlasia:  https://przyszloscpodlasia.pl/krzysztof-kamienski/

Minister Adam Andruszkiewicz, pomysłodawca całej inicjatywy podkreślał, że mural jest ważnym elementem budowania lokalnej tożsamości narodowej opartej o lokalnego Bohatera. Dotychczas brakowała większego upamiętnienia Huzara w przestrzeni publicznej i właśnie dużych rozmiarów mural w samym centrum miasta wypełnia tę lukę.

Poseł podkreślił także, że jako polityk stara się zabiegać o Łapy  nie tylko w wymiarze historii i symboli, ale także w wymiarze praktycznym. Spełnia się to pod licznymi inwestycjami i poprawą warunków życia gminy Łapy.

W wydarzeniu udział wzięły także osoby, które osobiście znały Huzara i pamiętają go jeszcze za życia.

Podkreślały, że była to osoba o niezwykle gorliwym oddaniu dla Polski i walki o niepodległość w czasie wojny, a następnie podczas sowieckiej okupacji. Kamieński został stracony po sfałszowanym, politycznym procesie właśnie w Łapach. Rocznica śmierci przypada 11 października.

Organizatorzy uroczystości zapowiedzieli także uroczyste obchody 14 października

W Łapach tego dnia Grupa Rekonstrukcyjna „Plis” będzie uroczyście nadawać jednemu z łapskich rond patronat VI wileńskiej brygady AK. Tego dnia wraz z Fundacją Przyszłość Podlasia zorganizują również obchody przy nowo powstałym muralu.

W dniu 14 października br. wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „Plis” organizujemy obchody, w ramach których nadamy patronat jednemu z łapskich rond 6 Wileńskiej Brygady AK. Również tego samego dnia upamiętnimy Huzara przy okazji 70. rocznicy jego śmierci i oficjalnie odsłonimy mural – poinformował portal Podlaskie24 Krystian Kruszyński prezes Zarządu Fundacji Przyszłość Podlasia.

Organizatorzy już wczoraj zaprosili wszystkich zainteresowanych do udziału w tym wydarzeniu. Rozpocznie się ono 14 października br. o godz 10.30 mszą świętą.

Projekt został zrealizowany dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.