4,5 miliona złotych wsparcia dla Jagiellonii od Miasta Białystok

0
62

4,5 mln złotych to kwota jaką Miasto Białystok przeznaczy na wsparcie Jagiellonii Białystok w sezonie 2023/2024

Taką decyzję podjął prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski po spotkaniach z prezesem Wojciechem Pertkiewiczem i przedstawicielami środowiska kibiców.

Na początku sezonu 2023/2024 Klub otrzymał już dotację na szkolenie i udział w najwyższej klasie rozgrywkowej w wysokości 1 mln zł. Kolejny milion został wpisany do projektu budżetu na rok 2024, nad którym trwają prace. Wobec wypracowanej decyzji kwota wpisana do budżetu na rok 2024 wyniesie 3,5 mln złotych.

– Zdecydowałem, że w sezonie 2023/2024 Miasto Białystok wesprze działalność sportową Jagiellonii Białystok łączną kwotą 4,5 miliona złotych. To o 2,5 mln więcej niż początkowo zakładaliśmy – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Aby wsparcie to stało się faktem zaakceptować je musi Rada Miasta. Nie mam jednak wątpliwości, że nam wszystkim dobro naszej drużyny leży na sercu i dlatego co do tego wsparcia spodziewam się pełnej zgody wśród radnych – dodał prezydent.

– Jagiellonia to perła Białegostoku i Duma Podlasia. Jagiellonia to nie tylko drużyna grająca w Ekstraklasie, ale także między innymi ośrodek szkoleniowy, w którym trenuje kilkuset młodych zawodników, to kilkudziesięciu wykwalifikowanych trenerów, to internat dla kilkudziesięciu młodych zawodników, to 4 klasy licealne w Szkole Mistrzostwa Sportowego – mówi prezes Jagiellonii Wojciech Pertkiewicz. – Jagiellonia to nie jest zwykły klub piłkarski, to element lokalnego dziedzictwa na zawsze wpisany w białostocki krajobraz. Dziękuję panu prezydentowi za podjętą decyzję, trzymam kciuki za Radę Miasta i akceptację wniosku. Dziękuję, że gramy razem.

Jagiellonia Białystok to klub piłkarski z ponad stuletnią historią

Zdobywca Pucharu Polski i Superpucharu Polski, srebrny i brązowy medalista mistrzostw Polski, 4-krotny mistrz Polski juniorów starszych oraz mistrz Polski juniorów młodszych. Najbardziej utytułowany klub piłkarski w północno-wschodniej Polsce. Z raportu medialnego wynika, że w sezonie 2022/2023 powstało niemal 120 tysięcy publikacji medialnych, postów, komentarzy dotyczących Jagiellonii. Całkowitą wartość tych materiałów szacuje się na niemal 300 mln złotych. O Jagiellonii mówiono w mediach tradycyjnych ale także społecznościowych. A jak mówi się o Jagiellonii to także mówi się o Białymstoku.

– Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Niewątpliwie najlepszym przyjacielem Jagiellonii Białystok jest prezydent Tadeusz Truskolaski i Miasto Białystok – powiedział przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym –  tak było w roku 2007 kiedy Jagiellonia awansowała do Ekstraklasy i trzeba było zainstalować na starym stadionie Hetmana podgrzewana murawę i cztery jupitery. Tak było w roku 2014 kiedy powstał ten, jeden z najpiękniejszych stadionów. Tak jest i teraz kiedy Jagiellonia stoi przed ważnymi wyzwaniami sportowymi i organizacyjnymi.

Duma Podlasia od 2008 roku może także liczyć na wsparcie finansowe Miasta Białystok na udział w rozgrywkach na najwyższym poziomie oraz na promocje miasta poprzez sport. Kwoty wsparcia na przestrzeni lat wynosiły od niemal 700 tyś do nawet 4 mln złotych rocznie.