Białystok. Na razie bez wyroku w procesie odwoławczym recydywisty skazanego m.in. za brutalny gwałt

0
55

Konieczne będzie wznowienie procesu odwoławczego mieszkańca Pułtuska (Mazowieckie) nieprawomocnie skazanego na 7 lat więzienia m.in. za gwałt

Z powodu choroby sędziego Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie ogłosił w poniedziałek wyroku, kolejna rozprawa w połowie listopada.

Śledczy uznali wyrok pierwszej instancji za właściwy i nie składali apelacji. Zrobił to obrońca; sąd rozpoznał jego apelację dwa tygodnie temu i odroczył wtedy publikację wyroku. Podobnie jak przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce, ze względu na dobro pokrzywdzonej również proces odwoławczy odbywał się z pełnym wyłączeniem jawności.

Według ustaleń śledztwa, do zbrodni doszło w marcu 2021 r. na terenie powiatu wyszkowskiego; ofiarą była 21-letnia znajoma oskarżonego. Prokuratura zarzuciła mu trzykrotny, brutalny gwałt, pozbawienie pokrzywdzonej wolności połączone ze szczególnym udręczeniem, w tym biciem z użyciem różnych przedmiotów, kopaniem, wyzywaniem słowami wulgarnymi i groźbami pozbawienia życia.

Śledczy zarzucili też oskarżonemu, że posiadał amfetaminę i podawał ten narkotyk dziewczynie. Odpowiada on też za groźby pozbawienia życia partnera i dziecka pokrzywdzonej. Tym samym aktem oskarżenia objęto również zarzuty związane z tym, że mężczyzna nie płacił alimentów na rzecz dwójki swoich dzieci.

Czyny z użyciem przemocy popełnił on w warunkach recydywy – informowała wcześniej prokuratura.

W grudniu 2021 roku akt oskarżenia trafił do sądu. Proces prowadzony był z wyłączeniem jawności. W połowie stycznia 2023 roku ostrołęcki sąd okręgowy nieprawomocnie skazał oskarżonego na karę łączną 7 lat więzienia, orzekł też 4-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej 21-latki na mniej niż sto metrów i kontaktowania się z nią.(PAP)