IMGW: czeka nas załamanie pogody, ale wciąż będzie cieplej niż zazwyczaj

0
42

W weekend i na początku tygodnia czeka nas załamanie pogody, ale – jak tłumaczy rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski – wciąż będzie cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku.

„Październik w pierwszych dniach miesiąca rozpieścił nas rekordowo letnimi temperaturami, stąd wrażenie, że pogoda się popsuła” – tłumaczy rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Podkreśla, że temperatury są o stopień lub nawet dwa wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku.

„Gdyby nie deszcz i wiatr, bardziej byśmy to odczuwali” – zapewnia.

Niestety, w weekend kolejne niże ściągną do Polski chłodne powietrze polarne morskie, które pogłębi dyskomfort. Na ogół będzie deszczowo, szczególnie w północnej połowie kraju, oraz wietrznie.

„W nocy z piątku na sobotę i w sobotę wiatr może być, zwłaszcza nad morzem, groźny” – ostrzega IMGW. A to dlatego, że w nocy niż nad Bałtykiem gwałtownie się pogłębi. Wiatr będzie wiał z prędkością do 95 km/h.

„Niemal w całym kraju będzie padał deszcz, na północy sumy mogą sięgać 10 mm. Na Wybrzeżu możliwe są burze” – tłumaczy rzecznik. Mimo to – w jego opinii – będzie stosunkowo ciepło: od 10 stopni na północnym wschodzie do 15 na zachodzie i nad morzem.

„Zimniej zrobi się dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek” – przestrzega Walijewski.

Wtedy, według prognoz, w rejonach podgórskich Karpat temperatura może spaść do około –1 stopnia, a przygruntowe przymrozki będą możliwe w centrum i na wschodzie Polski.

„Dobra wiadomość jest taka, że w połowie przyszłego tygodnia spodziewamy się kolejnego ocieplenia. Choć temperatur dochodzących do 30 stopni już raczej nie będzie” – podsumowuje Walijewski. (PAP)