Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza na Katarzynki i Andrzejki w Skansenie

0
22

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza do wspólnego wróżenia

Katarzynki i Andrzejki w Skansenie, czyli dobra okazja dla wszystkich, którzy chcą poznać dawne zwyczaje towarzyszące imieninom Katarzyny i Andrzeja.

To przede wszystkim wróżby, dzięki którym można się dowiedzieć, co niesie przyszłość.

 

„Dziś cień wosku Ci ukaże, co Ci życie niesie w darze”. To przysłowie ilustruje najbardziej znaną z andrzejkowych wróżb. Potrzebna jest do niej miska z wodą, pokaźnych rozmiarów klucz i oczywiście wosk, który trzeba rozpuścić. Wylany na wodę przez ucho klucza wosk zastyga i przybiera kształt, w którym można dojrzeć zdarzenia z przyszłości.
Inny zwyczaj, bez którego trudno wyobrazić sobie andrzejkowy czy katarzynkowy wieczór, to zabawa w ustawianie butów. Można ją przeprowadzić tylko w większej grupie osób. Buty każdego z uczestników zabawy ustawia się jeden za drugim, od ściany do progu izby. Właściciel tego, który pierwszy dotrze do progu, najszybciej stanie przed ołtarzem.

Podczas zajęć w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można będzie poznać te i inne wróżby, ale też dowiedzieć się wiele o zwyczajach, które towarzyszyły andrzejkom i katarzynkom przed laty. Można będzie też poznać życiorysy patronów tych wszystkich zabiegów – świętych Katarzyny Aleksandryjskiej i Andrzeja Apostoła.

Chęć poznawania przyszłości w katarzynkowy i andrzejkowy wieczór ma wielowiekową tradycję. „Nalejcie wosku na wodę, poznacie swoją przygodę” to przysłowie znane już w epoce renesansu.

Marcin Bielski przytoczył je w utworze „Komedyja Justyna i Konstancyjej” i jest to prawdopodobnie pierwsza polska wzmianka o zwyczajach andrzejkowych.

Organizatorzy zapraszają grupy zorganizowane w piątek 24 listopada i od poniedziałku do czwartku (27-30 listopada), w godzinach 9.00-13.00.
cena: 20 zł/os.
zapisy: tel.: 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl