Biegły z zakresu balistyki zbada broń żołnierza w śledztwie ws. postrzelenia migranta

0
23

Śledczy powołali biegłego z zakresu broni i balistyki w dochodzeniu dotyczącym postrzelenia przez żołnierza nielegalnego migranta przy granicy z Białorusią

Zdarzenie kwalifikowane jest jako nieostrożne obchodzenie się z bronią.

Postępowanie toczy się w sprawie, co oznacza, że nikomu nie postawiono zarzutów – poinformował w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Szymon Banna.

Biegłemu przekazano do zbadania broń, z której postrzelony został pokrzywdzony – dodał.

Dochodzenie prowadzi Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem działu wojskowego Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ; nadzór merytoryczny nad tym działem pełni warszawska prokuratura okręgowa. Przesłuchany w sprawie został poszkodowany migrant, prowadzący postępowanie nie podają jednak szczegółów jego zeznań.

Incydent przy granicy, który miał miejsce 3 listopada w okolicach miejscowości Topiło (Podlaskie) w Puszczy Białowieskiej, został zakwalifikowany jako czyn z art. 354 par. 1 Kodeksu karnego, czyli nieostrożne obchodzenie się z bronią i – w efekcie – nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu.

Według dotychczasowych ustaleń strzał padł w sposób niekontrolowany, gdy żołnierz się potknął. Wcześniej oddał on tzw. strzały alarmowe w powietrze, by szybko zawiadomić inny patrol graniczny o grupie nielegalnych migrantów. Ranny cudzoziemiec trafił do szpitala i przeszedł operację wyjęcia kuli z okolic kręgosłupa.

Grupa Granica, która od początku kryzysu migracyjnego zajmuje się pomocą humanitarną na granicy z Białorusią, 6 listopada podała w mediach społecznościowych – powołując się na informacje uzyskane od poszkodowanego – że to 22-letni Syryjczyk. Przywołując jego relację aktywiści podali, że był on w grupie innych osób z Syrii, która przekroczyła granicę i idąc, ok. 7-9 km od granicy usłyszał krzyk, a zaraz potem padł strzał.

„Mężczyzna podkreśla, że usłyszał jeden, pojedynczy i niezrozumiały dla niego krzyk, dobiegający do niego z tyłu, po którym od razu padł strzał powalający go na ziemię. Mężczyzna został trafiony w plecy. Usłyszał jeszcze trzy strzały. Grupa, z którą szedł, natychmiast się rozbiegła” – podali aktywiści. Poinformowali też, że w szpitalu ranny wyraził pisemną wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową.(PAP)