Białystok. 15 mln zł na projekty z budżetu obywatelskiego na 2025 r.

0
21

15 mln zł przeznaczy Białystok na realizację projektów z budżetu obywatelskiego na 2025 r. – poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku prezydent Tadeusz Truskolaski

W 12. edycji budżetu obywatelskiego (BO) będzie 15 mln zł – 8 mln zł na tzw. projekty ogólnomiejskie i 7 mln zł na osiedlowe. Prezydent poinformował, że składanie projektów potrwa od 4 marca do 4 kwietnia 2024 r., a od 13 do 19 marca odbędzie się tzw. maraton pisania takich projektów.

Wybór projektów kwalifikujących się do głosowania przez mieszkańców ma nastąpić do 6 września. Głosowanie odbędzie się od 24 września do 7 października 2024 r. Listę projektów wybranych w głosowaniu do realizacji mieszkańcy miasta poznają do 31 października – wynika z przedstawionego we wtorek harmonogramu.

Prezydent Białegostoku podsumował, że w dotychczasowych edycjach BO w mieście złożono 1691 projektów, z czego do realizacji mieszkańcy w głosowaniu wybrali 290. Zrealizowano 226 z nich, o wartości 97,5 mln zł.

„Budżet obywatelski cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców. To są oddane w sumie dziesiątki tysięcy głosów” – ocenił Truskolaski.

Przypomniał, że BO działał w mieście zanim jeszcze takie działania stały się ustawowym obowiązkiem.

Prezydent ogłosił nową edycję BO w przypadającym 27 lutego Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych. W Białymstoku działa ponad 1,4 tys. takich organizacji i ciągle ich przybywa, np. w 2023 r. przybyło ich 67 – poinformował prezydent. Podał, że w 2023 r. dostały one od miasta blisko 42 mln zł. Podkreślał, że organizacje wyręczają miasto w różnych działaniach, a jednocześnie wielu osobom dają możliwość działania na rzecz lokalnej społeczności.

„To jest tak naprawdę służba i bardzo za nią dziękuję” – dodał.

W Białymstoku organizacje pozarządowe wspiera Centrum Aktywności Społecznej (CAS). Jego dyrektor Urszula Dmochowska przypomniała, że CAS działa od ponad pięciu lat.

„To miejsce cieszy się bardzo dużą popularnością wśród organizacji pozarządowych, a to z kolei nas cieszy, że możemy służyć (organizacjom) i możemy być wsparciem chociażby lokalowym dla białostockich organizacji pozarządowych. Mam nadzieję, że czują się potrzebne i doceniane” – powiedziała Dmochowska. (PAP)