Przedłuża się modernizacja Teatru Dramatycznego w Białymstoku – FILM

0
21

Budynek Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zamknięty jest od trzech lat, a na koniec remontu poczekamy jeszcze dwa lata

Remont zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku został wykonany w ponad 30 procentach – poinformowano we wtorek na konferencji prasowej. Modernizacja potrwa do 2026 roku. Przedłuża się w związku z dodatkowymi, nieprzewidzianymi wcześniej, pracami.

Siedziba Teatru Dramatycznego, który jest samorządową instytucją kultury, znajduje się w centrum miasta w budynku wybudowanym w latach 30. XX wieku. Teatr, jako Teatr Wojewódzki, rozpoczął tam działalność w 1944 roku. O potrzebie remontu siedziby mówiono od dawna. Prace modernizacyjne rozpoczęto w lipcu 2021 roku. Miały zakończyć się w grudniu 2022, a teatr miał być otwarty dla widzów w 2023 roku. Jednak w związku z dodatkowymi pracami, które wyniknęły już podczas remontu, termin ten jest przesuwany. Potrzebna też była dodatkowa dokumentacja projektowa.

Obecny termin zakończenia remontu to 2026 rok

– Prace zostały zakończone w ponad 30 procentach – poinformował na konferencji prasowej dyrektor teatru Piotr Półtorak.

Dodał, że prace wykończeniowe trwają w części administracyjnej, która nie jest wpisana do rejestru zabytków. W zabytkowej części m.in. naprawiono konstrukcję i wymieniono okna na klatkach schodowych. Jest nowa scena i posadzka na widowni. Dyrektor wyjaśnił, że w ostatnim czasie przeprowadzono dwa przetargi: na nadzór projektu (umowa jest już podpisana), a także na projektanta i nadzór autorski, który został rozstrzygnięty, umowa ma być podpisana w najbliższym czasie.

– Po podpisaniu umowy powoli będziemy, mam nadzieję, przyspieszać – dodał.

Piotr Półtorak zwrócił uwagę, że prace w teatrze nie zostały przerwane, a spowolnione przez brak nowego projektu.

Obecny na konferencji marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił, że zarząd województwa od początku wiedział, że inwestycja będzie skomplikowana, bo – jak mówił – mamy do czynienia z budynkiem zabytkowym. Dodał, że dotychczas w budynku żadnych poważniejszych prac remontowych nie było. Nie można też było przewidzieć wcześniej wielu prac, które wyniknęły w trakcie. Okazało się, że w dokumentacji projektowej z 2017 roku „są pewne niedociągnięcia” i to wymaga poprawki, aby móc kontynuować prace. Wymienił, że chodzi m.in. o balkon w głównej sali i jego konstrukcję.

Marszałek podkreślił, że środki na te inwestycje są zapewnione, także na koszt dodatkowych prac, który będzie znany po stworzeniu nowej dokumentacji i ekspertyz. Kosicki przypomniał, że koszt inwestycji razem z wyposażeniem to ok. 85 mln zł, z czego ponad 50 mln zł to środki z programów rządowych. Marszałek poinformował też, że zarząd jest w sporze z autorką poprzedniej dokumentacji projektowej.

Rzecznik prasowy głównego wykonawcy firmy Budimex S.A. Michał Wrzosek powiedział dziennikarzom, że po zmianach w projekcie, firma będzie mogła prace realizować w zabytkowej części.

Ocenił, że największym wyzwaniem będzie wykonanie stropu. Wymaga on dodatkowych prac, a także przebudowa ścian, bo – jak mówił – trzeba będzie je nie tylko wzmocnić, ale też wymienić część materiałów. Nie spełniają one współczesnych norm przeciwpożarowych. Jego zdaniem, firma jest w stanie zakończyć prace w ciągu dwóch lat.

Inwestycja Teatru Dramatycznego zakłada, że mają zostać wykonane roboty budowlane polegające m.in. na przebudowie, rozbudowie, remoncie i dociepleniu budynku teatru. Zamówienie przewiduje też rozbiórkę części budynku z budową muru oporowego i zagospodarowanie terenu.

Ma się zmienić też sposób użytkowania części pomieszczeń magazynowych, które mają być zamienione m.in. na garderoby. Z części pomieszczeń biurowych zostanie utworzone archiwum, biblioteka i pokoje gościnne. Remont dotyczy całości budynku, a odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków.