Jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 10-19 maja

0
14

Ok. 500 wydarzeń – warsztatów, przedstawień, wykładów, koncertów, eksperymentów, pokazów a także rodzinny piknik – znalazło się w programie tegorocznego jubileuszowego XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Impreza odbędzie się w dniach 10-19 maja. Współorganizuje ją 13 uczelni wyższych z całego regionu: z Białegostoku, Łomży i Suwałk oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet w Białymstoku (UwB).

Program tegorocznego festiwalu zaprezentowano w piątek na konferencji prasowej. Tego dnia ruszyły też zapisy na poszczególne wydarzenia.

Myślą przewodnią w tym roku są słowa noblistki Marii Skłodowskiej-Curie:

„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć” – poinformowała koordynatorka festiwalu, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB prof. Izabela Święcicka.

Podkreśliła, że Skłodowska-Curie nie tylko „poszerzała zakres wiedzy, ale też wytrwale dążyła do zmiany stereotypu postrzegania kobiety w życiu naukowym”.

Wiele festiwalowych wydarzeń, których jest ok. 500, nawiązują do odkryć i słów Skłodowskiej-Curie. Jak mówiła kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB Dorota Sawicka, już podczas inauguracji festiwalu, 10 maja, uczelnia stawia na „zrozumienie”, a wykład będzie poświęcony temu jak działa ludzki mózg. Także kolejny wykład stawia na to, aby przestać się bać i zrozumieć – to wykład o różnych scenariusza zakłady świata, który wygłosi dr Łukasz Lamża. Natomiast postaci Skłodowskiej-Curie będzie poświęcony finałowy wykład festiwalu. Historię naukowczyni przybliży też spektakl Teatru Papahema „Skłodowska. Radium Girl”.

Na hasło, by nie bać się białego fartucha, badań i diagnostyki – stawia Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Będzie można m.in. analizować próbki krwi, ocenić swój skład masy ciała, wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy, także tej w stanach emocjonalnych czy tworzenia leków.

„Niesamowicie istotne, żebyśmy się nie bali a rozumieli” – mówił prorektor ds. studenckich UMB prof. Adrian Chabowski.

Natomiast z zawodem psychologa chce oswoić Akademia Podlaska w Białymstoku, w której festiwalowej ofercie znalazły się warsztaty wprowadzające do psychologii właśnie.

Największa uczelnia techniczna w regionie Politechnika Białostocka przygotowała m.in. warsztaty z generowania obrazów z użyciem AI, z programowania robotów sumo czy projektowania dróg. Będzie można zobaczyć zaprojektowane i wykonane przez studentów wyścigowe bolidy czy zwiedzić hybrydową elektrownię uczelni. Będzie tez okazja do spróbowania swoich sił w spawaniu czy eksperymentach świetlnych.

Wśród propozycji innych białostockich uczelni są m.in. liczne koncerty muzyki poważnej, przygotowane przez wydział Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, escape room w Wyższej Szkole Ekonomicznej, warsztaty liczenia własnego śladu węglowego na Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych, zajęcia z zastosowaniem symulatorów starości na Wyższej Szkole Medycznej. Natomiast Łomżyńska Akademia przygotowała m.in. warsztaty z produkcji żywności i badania jej składu a także symulację rozprawy sądowej.

W Epi-Centrum Nauki, które prowadzone jest przez Białostocki Park-Naukowo Technologiczny, swoich sił będą mogli spróbować zarówno najmłodsi jak i najstarsi, dla których przygotowano m.in. warsztaty z elektrochemii, druku 3D czy kuchni molekularnej.

W wydarzeniach uczelni będzie można brać udział w poszczególne festiwalowe dni. Zwieńczeniem festiwalu będzie „Rodzinny Piknik Naukowy”, który odbędzie się w sobotę 18 maja na stadionie miejskim w Białymstoku, tu także będzie można się zapoznać w ofertą poszczególnych partnerów.

Obecny na konferencji zastępca prezydenta Białegostoku (który jest partnerem imprezy) Przemysław Tuchliński mówił, że miasto zawsze wspiera popularyzowanie nauki, aby promować białostockie uczelnie i zachęcać młodych ludzi i pokazywać potencjał naukowy miasta.

Wydarzenia w ramach XX Festiwalu Nauki i Sztuki potrwają do 19 maja. Organizatorzy zachęcają zainteresowanych do odwiedzania strony: www.podlaskifestiwal.pl, gdzie można zapoznać się z całym tegorocznym programem, a także zapisać się na poszczególne wydarzenia. Impreza jest finansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia. (PAP)