42,5 mln zł z UE na opiekę nad seniorami i osobami z niepełnosprawnościami

0
17

42,5 mln zł z UE trafi na różne formy pomocy seniorom i osobom dorosłym z niepełnosprawnościami w Podlaskiem

Projekt wspólnie z 35. ośrodkami pomocy społecznej zrealizuje samorząd województwa podlaskiego. W czwartek program przyjął do realizacji zarząd województwa.

Projekt pod nazwą: „Program teleopieki domowej – program wsparcia polityki senioralnej oraz osób z niepełnosprawnościami” ma potrwać cztery lata.

Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na usługi opiekuńcze, asystenckie i sąsiedzkie, których celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami w funkcjonowaniu w domu – wynika z komunikatu urzędu marszałkowskiego w Białymstoku. Chodzi także o tzw. teleopiekę oraz o wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

„Wsparcie będzie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. W pierwszej kolejności udzielane będzie tym, którzy nie korzystają z pomocy w ramach istniejącego systemu pomocy społecznej. Dodatkowa pomoc dotyczyć będzie realizacji szkoleń dla osób wykonujących usługi sąsiedzkie i opiekuńcze” – podał urząd marszałkowski.

Projekt będzie wdrażany we współpracy z 35 ośrodkami społecznej w województwie. Umowy z nimi były zawarte w grudniu 2023 r.

„Bezpieczeństwo i komfort naszych bliskich, szczególnie osób starszych, niesamodzielnych, jest priorytetem. Jestem przekonany, że te pieniądze ułatwią codzienne funkcjonowanie takich osób” – podkreślił cytowany w komunikacie marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Urząd Marszałkowski poinformował, że projekt jest w grupie strategicznych w programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027.(PAP)