Białystok. Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim

0
17

Szkicownik Stanisława Witkiewicza – został zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Eksponatowi towarzyszy nieduża ekspozycja szkiców artysty ze zbiorów instytucji

Akcja „Zabytek miesiąca” została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w 2021 r. Ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum – w Ratuszu w Białymstoku. Zmieniają się co miesiąc.

W maju eksponatem miesiąca został szkicownik Stanisława Witkiewicza(1851-1915). Muzeum nabyło go od rodziny spokrewnionej z artystą w 1979 roku.

„Prezentowany szkicownik to zapis przede wszystkim prostego życia, które Witkiewicz podpatrywał. (…)Nie wiemy, niestety, z jakiego okresu twórczości pochodzi i czy szkice posłużyły do późniejszych realizacji, gdyż część prac spłonęła w pożarze pracowni w Zakopanem, a wiele zostało uznane za zaginione” – informuje muzeum.

W szkicowniku znalazły się bardzo różne rysunki. Są tu m.in. zarysy zwierząt, sylwetki postaci przy czynnościach czy – jak pisze muzeum – schematyczne ćwiczenia warsztatu rysunkowego.

Jak oceniła instytucja, w rysunkach widać szybką, zdecydowaną kreskę, co świadczy o znakomitym warsztacie rysującego. „Z tych prac możemy wyczytać, że Witkiewicz obserwował życie, najzwyczajniejszą codzienność, gdzie teoretycznie nic się nie działo. Wrażliwy na najprostsze tematy działał wbrew ówczesnym krytykom sztuki, których zdaniem temat polskiej realistycznej wsi nie był dość interesujący, a na pewno nie dość ważny, by go uwieczniać” – napisała instytucja.

Prezentacji eksponatu towarzyszy nieduża ekspozycja szkiców Witkiewicza pochodzących ze zbiorów muzeum. Natomiast w mediach społecznościowych Muzeum Podlaskiego można obejrzeć zdjęcia kolejnych stron szkicownika.

W ramach akcji „Zabytek miesiąca” prezentowano dotychczas m.in. ceramiczną plakietę z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowaną na lata 30. ubiegłego wieku. W kolejnych miesiącach – m.in. przedwojenną figurę fajansową Niedźwiedź, srebrną lampę chanukową z 1875 r., ikonę Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 r., radio z getta w Bielsku Podlaskim, średniowieczny naszyjnik odkryty w podlaskiej miejscowości Czarna Wielka, łyżkę należąca do zesłańca syberyjskiego czy książkę z biblioteki Izabeli Branickiej.

Muzeum Podlaskie to jedna z największych instytucji kulturalnych w regionie. Swoją główną siedzibę ma w Ratuszu w Białymstoku, gdzie mieści się galeria sztuki, a także osiem oddziałów, w tym m.in. Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie oraz powstające Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.(PAP)