Białystok. Organizacje pozarządowe mogą pozyskać granty na działania integrujące mieszkańców i uchodźców

0
7

Granty na działania integrujące mieszkańców Białegostoku i uchodźców – jak pikniki, festiwale, warsztaty czy zajęcia sportowe – mogą pozyskać organizacje pozarządowe

Nabór wniosków potrwa do 16 czerwca, a inicjatywy mają się odbywać od lipca do końca września.

Projekt „Białystok wspiera i integruje” realizowany jest w ramach pozyskanych przez miasto pieniędzy z UNICEF. Realizuje go Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych. Nabór wniosków ruszył we wtorek i potrwa do 16 czerwca – poinformowało miasto.

Celem projektu jest budowanie więzi między mieszkańcami a uchodźcami, w szczególności z Ukrainy, a także budowanie postaw wzajemnego szacunku, akceptacji i tolerancji – można przeczytać w regulaminie konkursu.

Organizacje pozarządowe mogą starać się o granty do 5 tys. zł, a wsparciem ma być objętych co najmniej 15 inicjatyw. Pieniądze można pozyskać na takie działania jak pikniki lub spotkania sąsiedzkie, święta ulicy, rozgrywki sportowe, warsztaty rękodzielnicze czy edukacyjne. Działania mają być realizowane między 1 lipca a 30 września.

Organizatorzy inicjatyw oprócz grantu na swoje działania, mogą też liczyć na doradztwo Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w zakresie przygotowania ofert projektów, procedury składania ofert, realizacji projektów i ich rozliczania. Planowane jest także spotkanie integrujące i sieciujące realizatorów inicjatyw w Białymstoku oraz promujące aktywność społeczną.

W ubiegłym roku podobny projekt odbył się pod hasłem „Wspólnie w Białymstoku – integracja mieszkańców i uchodźców”. Jak podaje Urząd Miejski w Białymstoku, sfinansowano 16 działań organizacji pozarządowych o charakterze społecznym, kulturalnym, sportowym i edukacyjnym. Odbyło się 40 przedsięwzięć, w których wzięło udział łącznie ponad 500 mieszkańców i uchodźców.(PAP)