GDDKiA: 13 firm zainteresowanych zaprojektowaniem drogi Knyszyn-Korycin

0
18

13 firm jest zainteresowanych zaprojektowaniem 24 km drogi Knyszyn-Korycin (Podlaskie) – podała w środę po otwarciu przetargowych ofert GDDKiA w Białymstoku

Droga ma w przyszłości połączyć planowaną trasę S16 Knyszyn-Krynice z budowaną już obwodnicą Suchowoli.

Najtańszą ofertę na kwotę 7,3 mln zł złożyła firma Multiconsult Polska sp. z o.o., najdroższą (18 mln zł) Ivia sp. z o.o. Wszystkie zaproponowane kwoty mieszczą się w kwocie, jaką na to zadanie przewidziała GDDKiA, wynoszącej 20,2 mln zł brutto.

Oferty są teraz sprawdzane i analizowane w celu wyboru najbardziej korzystnej.

GDDKiA w Białymstoku informowała już wcześniej, że zaprojektowanie (na razie projekt, a nie budowa) odcinka Knyszyn-Korycin jest możliwe, bo do lutego 2026 r. obowiązuje wydana wcześniej decyzja środowiskowa dla szerszego odcinka.

Wybrany w przetargu wykonawca ma przygotować projekt do budowy 24,1 km dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu i pasem awaryjnym z obu stron. Planowane są trzy węzły drogowe: Knyszyn (na skrzyżowaniu obecnej drogi dk 65 z planowaną S16), Jasionówka (na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 671 z drogą powiatową 1354B oraz węzeł Korycin (na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 671). Mają też powstać m.in. drogi na potrzeby ruchu lokalnego, ekrany akustyczne oraz przejścia dla zwierząt.

Wybrana w przetargu firma będzie przygotowywać potrzebną dokumentację wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę czyli tzw. decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). Ma wykonanie tego zadania będzie miała blisko półtora roku od podpisania umowy, wraz z uzyskaniem ZRID maksymalnie prawie 3 lata.

Przetarg na dokumentację uwzględnia ustalenia z Komisją Europejską o tym, że będzie przeprowadzona analiza wielokryterialna dotyczącą przebiegu dróg ekspresowych w północno-wschodniej Polsce. Chodzi o przyszłość planowanych dróg S16 Knyszyn-Ełk i S8 Augustów-Białystok.

Ministerstwo infrastruktury informowało wcześniej PAP, że przeprowadzenie tej analizy – wraz z elementami oddziaływania na środowisko – jest wiązane z warunkami wypłaty Polsce środków unijnych w sektorze drogowym.

GDDKiA informowała w ostatnich dniach w komunikacie, że w zależności od wyników tej analizy „poznamy możliwości prac planistycznych nad drogami ekspresowymi S8 Knyszyn – Korycin – Raczki oraz S16 Ełk – Knyszyn”.

„Decyzja o budowie tej inwestycji (Knyszyn-Korycin) zostanie podjęta po zakończeniu wielostronnej analizy sieci drogowej w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. Planowany odcinek drogi ekspresowej S8 mógłby przejąć ruch tranzytowy z istniejącej dk8 przecinającej Puszczę Knyszyńską” – poinformowała w środę w komunikacie GDDKiA w Białymstoku.

We wtorek sejmik województwa podlaskiego nowej kadencji ponowił swoje marcowe stanowisko, skierowane do najwyższych władz w Polsce ws. dróg S16 i S8. Wskazuje w nim na konieczność powstania w Podlaskiem obu dróg ekspresowych: S16 Knyszyn-Ełk i S8 Białystok-Augustów jako ważnych dla rozwoju, zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej województwa, rynku pracy, poprawy komunikacji i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.(PAP)