Wojewoda podlaski: decyzja o zakazie przebywania przy granicy w gestii premiera i MSWiA

0
18

To w gestii premiera i ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji leży podjęcie decyzji w sprawie wprowadzenia zakazu przebywania w odległości 200 m od granicy z Białorusią – zaznaczył wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Dodał, że on jest gotowy do realizacji zdań, które będą mu wyznaczone

Wprowadzenie takiego zakazu zapowiedział przebywający w środę przy tej granicy w Dubiczach Cerkiewnych (woj. podlaskie) premier Donald Tusk. Zaznaczył, że decyzja ma być podjęta w przyszłym tygodniu.

„Mam wrażenie takie, że to są na tyle poważne sprawy, że decyzje będą zapadały na poziomie Prezesa Rady Ministrów, ministra wpraw wewnętrznych i administracji. Ja jestem gotowy do pełnego działania i realizacji tych zadań, które będą mi wyznaczone” – powiedział w środę PAP w Dubiczach Cerkiewnych wojewoda podlaski, kto będzie wydawał rozporządzenia w tej sprawie.

Dodał, że o możliwości wprowadzenia zakazu była w środę mowa na spotkaniu w Dubiczach.

„Jeśli będzie decyzja podjęta, ona będzie zakomunikowana myślę, że na posiedzeniu Rady Ministrów, a potem opinii publicznej” – dodał krótko wojewoda Brzozowski.

Szczegółów wprowadzenia takiego zakazu nie zna również pytany przez PAP wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Ograniczenia w strefie przygranicznej z Białorusią obowiązywały już w poprzednich latach za rządów PiS.

Najpierw od 2 września do 30 listopada 2021 r. w części województw podlaskiego i lubelskiego rozporządzeniem prezydenta RP był wprowadzony stan wyjątkowy. Wprowadzono go w związku z kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy. Stan wyjątkowy obowiązywał w pasie ok. 3 km od granicy na terenie 183 miejscowości na obszarze tych dwóch województw. Następnie od 1 grudnia 2021 roku do końca czerwca 2022 na tym terenie obowiązywało rozporządzenie MSWiA o zakazie przebywania na tym obszarze.

Natomiast od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. w Podlaskiem rozporządzeniem wojewody po wnioskach Straży Granicznej obwiązywał zakaz zbliżania się do granicy na odległość mniejszą niż 200 metrów. Obowiązywał na długości 203,5 km. Był on wprowadzony w związku z budową zapory na granicy.

Od 1 stycznia 2023 r. w Podlaskiem ograniczenia na granicy polsko-białoruskiej reguluje inne rozporządzenie wojewody – wydane we wrześniu 2021 roku, w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE – czyli na odległość 15 m od linii granicy. Zakaz ten nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Za złamanie tego rozporządzenia grozi mandat karny. (PAP)