Białystok w centrum uwagi władz. Dziś przyjadą Prezydent i Premier

0
25

W związku z sytuacją na granicy z Białorusią i ostatnimi wydarzeniami z udziałem polskich żołnierzy w Białymstoku zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, a także odbędzie się wyjazdowe posiedzenie rządu.

O sytuacji na wschodniej granicy na posiedzeniu RBN

Na poniedziałek (10.06) prezydent Andrzej Duda zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która odbędzie się wyjazdowo w Białymstoku. Wskazał, że konieczne jest omówienie sytuacji na granicy z Białorusią, ostatnich wydarzeń z udziałem polskich żołnierzy i potrzeby zmiany przepisów w tej dziedzinie.

Na posiedzeniu RBN mają zostać omówione tematy sytuacji oraz ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, a także złożonego w Sejmie prezydenckiego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Na początku Rady planowane jest wystąpienie prezydenta Dudy.

Prezydent zaznaczył, że podczas posiedzenia należy przedyskutować kwestie związane z jego inicjatywą ustawodawczą w sprawie działań organów władzy na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej i ze sposobem zatrzymania polskich żołnierzy, którzy na przełomie marca i kwietnia oddali strzały podczas interwencji na granicy z Białorusią w kierunku napierających migrantów. – Jeśli żołnierze zostali tak potraktowani w sposób nieuzasadniony, to należą im się przeprosiny. I o tym w gronie najpoważniejszych polityków musimy porozmawiać – powiedział Andrzej Duda.

Poniedziałkowe posiedzenie Rady odbędzie się wyjątkowo w Białymstoku. Prezydencki minister Wojciech Kolarski ocenił, że podkreśla to wagę wydarzeń, które będą tam omawiane.

W Białymstoku rząd zajmie się uchwałami o „Tarczy Wschód”

Przed posiedzeniem RBN w poniedziałek odbędzie się również posiedzenie rządu. W programie znalazły się dwie uchwały – w sprawie Narodowego Programu Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód” oraz w sprawie sytuacji na wschodniej granicy RP.

– Będę także prosił następnie wszystkich wojewodów z województw przygranicznych o rozmowę tam, w Białymstoku, na temat działań, jakie musimy podejmować przy polskiej granicy we wszystkich województwach granicznych i o aktualnej sytuacji przy granicach – zapowiedział Tusk.