Jazz na BOK-u Włodek Pawlik Trio

0
14

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert z cyklu Jazz na BOK-u, podczas którego wystąpi laureaci Nagrody Grammy!

WŁODEK PAWLIK TRIO

24 marca 2018, godz. 20.00
Sala Forum, ul. Legionowa 5
Bilety: 70 zł (przedsprzedaż), 90 zł (w dniu koncertu) – do kupienia w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ i na www.bilety.bok.bialystok.pl

Album Włodka Pawlika, „America”, nagrany razem z Pawłem Pańtą na basie i Cezarym Konradem na perkusji, stanowił podsumowanie ostatnich 30 lat artystycznej pracy pianisty – lidera. Utwory z tego, jak i najnowszego, wydanego w 2017 roku solowego albumu Włodka Pawlika, „Songs Without Words”, usłyszymy podczas sobotniego koncertu.

Jak sam artysta mówi: „Na tej płycie [„America”] nie ograniczyliśmy się do typowych jazzowych kompozycji. Poza utworami napisanymi w różnym czasie – lecz do tej pory nigdy nie nagranymi – przełożyliśmy na język naszego tria ulubione motywy z filmów, do których wcześniej stworzyłem ścieżki dźwiękowe tj. ‘Wrony’ Doroty Kędzierzawskiej, czy ‘Rewersu’ Borysa Lankosza. Ta płyta to także hołd oddany, wielkim polskim pianistom/kompozytorom/patriotom tj. Chopinowi oraz Paderewskiemu – nagrywając jazzowe transkrypcje ich muzyki, chciałem podkreślić jak wielką rolę odegrała ich twórczość w moim życiu”.

Włodek Pawlik
Pianista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie UMFC) w Warszawie w klasie Barbary Hesse-Bukowskiej i Wydziału Jazzu Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego jazzu. W kraju zasłynął jako pierwszy (i jak dotąd jedyny) laureat nagrody Grammy (2014) w kategorii jazzu, którą otrzymał za płytę „Night in Calisia”. W swym dorobku ma wiele autorskich albumów oraz kompozycji, obejmujących m.in. ścieżki dźwiękowe do filmów i muzykę tworzoną do tekstów poetyckich. Na swym koncie ma również szereg prestiżowych laurów, wśród których można wyróżnić m.in. Fryderyki, nagrodę TVP Kultura za płytę „Anhelli” (2006), a także Koryfeusza Muzyki Polskiej 2014 w kategorii Osobowość Roku. Ponadto, w 2014 roku, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Artysta prowadzi aktywną działalność pedagogiczną, m.in. jako wykładowca UMFC w Warszawie. Współpracuje również z uczelniami zagranicznymi, m.in. Western Michigan University, Eastman School of Music, University of Cincinnati College-Conservatory of Music i Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli. Brał udział w wielu renomowanych festiwalach jazzowych, wśród których można wymienić m.in. North Sea Jazz Festival w Hadze.

Paweł Pańta
Czołowy polski kontrabasista i gitarzysta basowy. Laureat nagrody Grammy 2014 za album „Night in Calisia”. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie kontrabasu oraz Studium Jazzowe Zbigniewa Wegehaupta. Był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester pod batutą Claudio Abbado. Współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad 100 koncertów. Członek kwintetu I Solisti di Varsavia, współpracuje z czołówką polskiego jazzu. Koncertował m.in. z: Piotrem Palecznym, Karolem Radziwonowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Janem Staniendą, Jadwigą Kotnowską. Uczestniczył w nagraniach wielu płyt muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Kontrabasista Andrzej Kurylewicz Trio, obecnie gra w zespołach Janusza Bogackiego, Gary Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego i Filipa Wojciechowskiego. Od 2001 stale współpracuje z Włodek Pawlik Trio, z którym nagrał albumy: „Sonety Szekspira”, „Anhelli”, „Tykocin”, „Struny na Ziemi”, „Wieczorem”, „America” oraz nagrodzony Grammy krążek „Night in Calisia”.

Cezary Konrad
Perkusista, kompozytor i aranżer. Zdobywca nagrody Grammy w kategorii najlepsza płyta jazzowa nagrana przez duży zespół, za album Włodka Pawlika „Night in Calisia”. Przez czytelników miesięcznika „Jazz Forum” uznawany nieprzerwanie od roku 1992 za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here