Kilka słów o spodniach dla mężczyzn

0
50

 

Spodnie

Dziś kilka słów o spodniach. Dzielę je na trzy rodzaje: spodnie eleganckie, chinosy ( wraz z wariacjami) oraz jeansy, pomijam w tym podziale bojówki (które można tak naprawdę założyć na biwak lub ognisko) oraz spodnie dresowe (tylko i wyłącznie sala gimnastyczna). Są jeszcze jak wiecie szorty, które opisałem we wcześniejszym poście.

Spodnie eleganckie:

Spodnie te zazwyczaj stanowią element garnituru, chociaż można je nosić osobno do koszuli, ja osobiście polecam nie rozdzielać spodni, od garniturowego kompletu, do osobnego noszenia, ponieważ po kilku praniach takie spodnie będą się różnić od marynarki z kompletu, przez co taki garnitur nie jest już tak elegancki jak wcześniej.

Spodnie eleganckie charakteryzuje zaprasowany kant co nadaje im elegancji, niektóre posiadają mankiety (obecnie jest to coraz rzadsze), mankiety maja wysokość zawsze ok 4 cm i nie są polecane osobom o niższym wzroście, ponieważ optycznie skracają długość nóg. W tym rodzaju spodni często spotykamy podszewki w przedniej części co powoduje, że spodnie lepiej się układają i jednocześnie kolana nie ulegają szybkiemu wypychaniu. Dolna krawędź nogawek powinna posiadać tasiemkę, która powoduje usztywnienie nogawki i ta lepiej układa się, jednocześnie zapobiegając przecieraniu się nogawek przy kontakcie z butem. Wewnętrzna część paska często jest wyposażana w listwę antypoślizgową, która zapobiega wysuwaniu się koszuli ze spodni.

Najczęstsze materiały z których szyje się eleganckie spodnie to wełna czesankowa, flanela i bawełna, chociaż ta troszkę ujmuje im formalności i elegancji.

Najbardziej eleganckie kolory to czerń, granat i szary który jest najbardziej uniwersalnym, pasuje do komponowania z koszulami i marynarkami o różnych kolorach.

Do czego je nosimy? –  Stroje eleganckie i półeleganckie.

Chino:

Spodnie nawiązujące fasonem do spodni eleganckich, tylko tyle że wykonane są z miękkiej bawełny. Bardzo często szyte w różnych fasonach (podobnie jak jeansy), ja lubię je w wersjach regular i slim.

Spotkać można również wersje, które są szyte na wzór jeansów.

Pierwsze chino nosili  brytyjscy żołnierze, którzy stacjonowali w XIX wieku w Indiach, i były one w kolorze beżowym który sprawiał żołnierzom dużo problemów, brudził się i był ciężki do zamaskowania wobec czego jeden z dowódców wpadł na pomysł, aby zafarbować je mieszanką lokalnych składników kawy i curry i tak powstał kolor khaki.

Nazwę wymyślili natomiast amerykańscy żołnierze, którzy również na swoim wyposażeniu posiadali takie spodnie. Szyte i przywożone były z Chin, wobec czego żołnierze mówili na nie chino, co po hiszpańsku oznacza chińskie.

Najczęstszym kolorem w jakim występują to nadal beżowe chociaż paleta kolorów tych spodni jest praktycznie nieograniczona.

Spodnie te nosimy do stylizacji półeleganckich i codziennych. Można zaprasować w nich kanty co spowoduje podniesienie ich formalności i wtedy bardzo fajnie wyglądają z klasyczną marynarką i koszulą.

Jeansy:

Chyba najbardziej popularne spodnie mające już 150 lat. Jak wyglądają każdy wie, więc myślę, że nie ma sensu rozpisywać się na ten temat. Opisze Wam rodzaje fasonów.

Wyróżniamy trzy fasony:

Regular – klasyczny prosty krój.

Slim – mocno dopasowany krój przylegające do ciała.

Loose – krój szeroki, luźny.

W jeansach wyróżniamy jeszcze fasony nogawek, które dzielimy na :

  • Tapered/Narrow zwężane ku dołowi,
  • Straight proste, nogawka ma taką samą szerokość przy kolanach i przy łydkach,
  • Bootcut rozszerzane poniżej kolan.

Klasyczny kolor jeansów to ciemnoniebieski. Poprzecierane, sprane i w innych kolorach są mniej klasyczne, ale wg mnie są równie fajne i b często wykorzystuje je do swoich stylizacji.

Do czego nosimy jeansy? Do każdej stylizacji codziennej, pasują do marynarki jak i do swetra.

Czasami spotkacie się też ze spodniami sztruksowymi szczególnie w okresie jesienno zimowym, ja nie przepadam za tą tkaniną, ale bywają jej zwolennicy, nosimy je do strojów codziennych w stylu brytyjskim, często spotkacie je w połączeniu z flanelową koszulą.

Są jeszcze spodnie lniane, nosimy jej w sezonie letnim. Lekkie spodnie najczęściej wiązane na sznurek, chociaż możecie spotkać coraz częściej lniane garnitury. Zaletą jest przewiewność tkaniny co daje komfort w największe upały.

Nosimy je tylko w sezonie letnim do stylizacji codziennych, garnitur można zakładać na spotkania mniej formalne.

Kilka porad:

Długość spodni powinna być taka, aby nie tworzyły załamania na butach, czasy gdy tkanina opadała i kilkukrotnie łamała się na butach minęły, ja lubię tzw. styl włoski spodnie wyglądają na przykrótkie i są ciut poniżej kostki.

Jeansy i chino można podwijać, w strojach codziennych wygląda to b. fajnie.

Pamiętajcie, aby przy zakupie jeansów kupić spodnie które są ciut ciasne, denim ma to do siebie że potrafi rozciągnąć się nawet o jeden rozmiar.

Gabriel Stylovi – www.stylovi.eu.com

(użyte zdjęcia są poglądowe i pochodzą z internetu)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here