Wizyta Mikołaja z Laponii w Białymstoku

Już po raz piąty do Białegostoku przyjedzie najprawdziwszy Joulupukki – Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii. Podczas jego odwiedzin (3 grudnia) rozbłysną światełka na miejskiej choince przy Rynku Kościuszki. Na mieszkańców czekają liczne atrakcje – muzyczne występy i wspólne śpiewanie kolęd.

W niedzielę (3 grudnia) Mikołaj z Laponii przyjedzie do stolicy Podlasia i pojawi się na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

– Wspólnie z Mikołajem włączymy lampki na miejskiej choince. Około godziny osiemnastej rozbłysną białostockie dekoracje. Zapraszam mieszkańców na to wydarzenie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Od tego wieczoru będzie można oglądać miasto przystrojone w świąteczne ozdoby.

Pierwsze atrakcje na Rynku Kościuszki w Białymstoku rozpoczną się wcześniej, już o godz. 16.30. Przed białostocką publicznością wystąpią: zespół „Winnica”, chór studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku oraz Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. Nie zabraknie wspólnego śpiewania kolęd.

Na scenie pojawią się także mali białostoczanie – laureaci konkursu „Zadaj pytanie Mikołajowi”. Gość z dalekiej Laponii zaspokoi dziecięcą ciekawość odpowiadając na pięć pytań. Spotkanie zakończy się ok. godz. 19.00.

Mikołaj z Rovaniemi przyjedzie do Białegostoku na zaproszenie konsula honorowego Republiki Finlandii i zarazem prezesa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – Andrzeja Parafiniuka. Co roku wydarzenie organizowane jest pod nazwą „Przedsiębiorcy dzieciom”.

Tego dnia w Białymstoku odbędzie się także „Bieg Mikołajkowy” z okazji 100-lecia niepodległości Finlandii. Medale najmłodszym uczestnikom wręczy gość z dalekiej Laponii. Start i meta będą zorganizowane w Parku Zwierzynieckim. W programie – bieg główny na dystansie 10 km oraz biegi dla dzieci.

W trakcie swojej wizyty Mikołaj z Rovaniemi spotka się z dziećmi ze świetlic socjoterapeutycznych, z małymi pacjentami Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, podopiecznymi fundacji „Pomóż Im” oraz Fundacji im. Rodziny Czarneckich. Dzięki podlaskim przedsiębiorcom ponad 700 dzieci będzie mogło go poznać i otrzymać od niego prezenty. Upominki zostaną wręczone w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Więcej informacji znajduje się na Facebooku: www.facebook.com/Wschodzacy.Bialystok, www.facebook.com/konsulathonorowyfinlandii.

bialystok.pl