Projekt „biznesMAMA” ma zachęcić mamy do powrotu do pracy

Kilkanaście bezrobotnych kobiet z powiatu białostockiego, które mają małe dzieci, ma szanse na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jeśli zdecydują się wrócić na rynek pracy

W poniedziałek Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku rozpoczyna nabór chętnych do tego projektu. Wnioski można składać do 28 czerwca.

To projekt powiatu białostockiego i dyrekcji Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) Białymstoku realizowany we współpracy z białostockim Stowarzyszeniem 100-lecie kobiet. Wsparcie może dostać 16 pań. Łącznie na ten cel przeznaczono 500 tys. zł.

Zgłaszać się mogą kobiety, które mają dzieci poniżej 5. roku życia i na koniec maja były zarejestrowane jako osoby bezrobotne – informował wcześniej dyrektor PUP w Białymstoku Piotr Matusiak. Panie muszą mieć pomysł na swoją firmę.

W lipcu zgłoszenia mają być ocenione. Zakwalifikowane do projektu panie odbędą potem konsultacje zawodowe, szkolenia z prowadzenia własnej firmy, promocji firmy w mediach społecznościowych, budowy wizerunku. Będą też korzystać z zajęć, które pomogą im zbudować większą pewność siebie. zaplanowano także spotkania z innymi mamami, które prowadzą biznes. Na koniec bezrobotne będą składać wnioski o przyznanie dotacji na założenie działalności gospodarczej.

Można otrzymać 40 tys. zł (standardowa kwota dotacji z urzędu pracy na założenie działalności gospodarczej) oraz specjalne, dodatkowe wsparcie – 3 tys. zł tzw. bonu opiekuńczego, czyli pieniądze, które będą mogły przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem. Chętne panie będą mogły też skorzystać bezpłatnie z pakietu profilaktyczno-zdrowotnego.

„(…)projekt wspiera kobiety na każdym etapie procesu, w którym rozpoczynają tę działalność gospodarczą. Zaproponowałyśmy cykl szkoleń. Przyszłe przedsiębiorczynie nauczą się pewności siebie, kreatywności, określania swoich celów i ten cały cykl warsztatów wzmocniony zostanie indywidualnymi spotkaniami i tam będzie się budował potencjał do tego, aby prowadzić tę działalność” – powiedziała Marta Siemieniuk ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet.

Program ma potrwać do końca 2024 r. (PAP)